Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/40/04
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/40/04
Data
2004.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
sprzedaż budynków
sprzedaż zwolniona
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Spółdzielnia zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną budynkami wybudowanymi w latach 1973-1976, w których prowadzona była działalność gospodarcza. W przedmiotowych budynkach nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie (z wyjątkiem maszyn i urządzeń piekarniczych). Grunt, na którym są posadowione budynki są według prawa w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni od 1994r. Nieruchomość została wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego i zawiera wyszczególnienie wartości gruntu i budynków. Zgodnie z art. 5 ust. 1 nowej ustawy o VAT sprzedaż gruntu stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W myśl art. 29 ust. 5 tejże ustawy w przypadku dostawy budynków trwale związanych z gruntem nie wyodrębnia się wartości gruntu do opodatkowania, zaś stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawa przewiduje zwolnienie od podatku VAT dostawy gruntu, na którym posadowiony jest budynek używany korzystający ze zwolnienia VAT.
Czy zgodnie z nową ustawą o VAT możemy dokonać sprzedaży używanych budynków posadowionych na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni jako zwolnionych od VAT wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania, czy ca jest objęta zwolnieniem z VAT.?


Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) zwolnienie podatkowe obejmuje dostawę budynków, budowli lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z §8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (D.U. z dnia 1 maja 2004r. nr 97, poz. 970) zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku (...).

W związku z powyższym, uwzględniając stan faktyczny przytoczony w pytaniu należy uznać, że zarówno przedmiotowe budynki, jak i grunt na którym są posadowione, będą objęte zwolnieniem od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj