Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-966/04/MN/674
z 23 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-966/04/MN/674
Data
2004.06.23



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
subwencja


Pytanie podatnika
Dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych.


W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 11.05.2004 r. L.dz. 111/04 (wpływ do Urzędu 14.05.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 28.05.2004 r. L.dz. 124/04 w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście uprzejmie informuje, co następuje.

W wyżej wymienionych pismach Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych zgodnie ze znowelizowaną ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 90, poz. 844 ) jest opodatkowane VAT?

Zdaniem Spółki dofinansowanie wynagrodzeń nie jest dostawą czy też świadczeniem usług więc nie mieści się w definicji art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót (...).

Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W obecnym stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r. dotacje, subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu VAT.

Nie każde jednak dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług a jedynie te, które mają bezpośredni związek z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Mając na uwadze powyższe, dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych jako nie związane z dostawą towarów ani świadczeniem usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj