Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US.I-1-415-47/2004
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1-415-47/2004
Data
2004.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
Czy przepis art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 z póź. zm.) odnosi się do faktycznego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, tj. wartości określonej w akcie notarialnym, czy też do kwoty wynikającej z decyzji urzędu skarbowego określającej opłatę skarbową?


W odpowiedzi na pismo z dnia 13.05.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku - działając w oparciu o art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - uprzejmie informuje:

    W piśmie z dnia 13.05.2004 r. zawracają się Państwo z zapytaniem:
  • czy przepis art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do faktycznego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, tj. wartości określonej w akcie notarialnym, czy też do kwoty wynikającej z decyzji urzędu skarbowego określającej opłatę skarbową?

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm., podatek od dochodu ze sprzedaży lub zamiany nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a).

Przychodem ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy, w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszonej o koszty sprzedaży (art. 19 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy).

Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten ustala urząd skarbowy w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy).

Wartość rynkową nieruchomości i praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, z dnia zawarcia umowy sprzedaży.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, urząd skarbowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielania odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, urząd skarbowy ustali wartość z uwzględnieniem opinii biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłych ponosi sprzedający.

Pojęcie przychodu użyte w art. 10, art. 19, art. 21, art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć jednolicie zarówno do celów obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, jak również zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę przepis art. 28 ust. 2 odnosi się do przychodu określonego w art. 19 ust. 1, jak również do przychodu ustalonego w sposób określony w art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast nie odnosi się do przychodu określonego w postępowaniu w zakresie opłaty skarbowej.
Należy jednak podkreślić, że w przypadku, gdy organ podatkowy w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości (praw majątkowych) ustali przychód ze sprzedaży w sposób określony w art. 19 ust. 3 ustawy, wówczas odpowiednio będzie miał zastosowanie art. 28 ust. 2 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj