Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-55-1-GK/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-55-1-GK/04
Data
2004.06.28



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
grunty
podatek należny
podatek od towarów i usług
przekształcenie prawa
sprzedaż gruntów
użytkowanie wieczyste
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż gruntów, na rzecz ich użytkowników wieczystych, zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub mieszkalno - usługowymi podlega opodatkowaniu VAT?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 20 kwietnia 2004 r. nr GNGiK-B-7240/04 Urząd Miasta zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Urząd, na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) sprzedaje prawo własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego, w szczególnym wypadku spółdzielni mieszkaniowe. Przedmiotowe grunty zabudowane są budynkami mieszkalnymi, oraz budynkami mieszkalno -usługowymi, stanowiącymi odrębną własność. Przedmiotem sprzedaży jest grunt.

Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą.
Urząd zajął stanowisko, iż w przypadku sprzedaży gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym nie należy pobierać podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy, natomiast w przypadku gruntów zabudowanych budynkami mieszkalno – usługowymi, należy transakcje opodatkować podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% w częściach związanych z własnością lokali użytkowych.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Podatnika nie zasługuje na uwzględnienie. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Ustawodawca w sposób wyraźny wymienił „grunty” jako odrębny przedmiot odpłatnej dostawy towarów.
W powołanych przez Urząd przepisach jest mowa o dostawie obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, który stanowi, iż zwalnia się od podatku: dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe). Natomiast powołany przez Podatnika art. 29 ust. 5 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, także dotyczy budynków lub budowli będących przedmiotem odpłatnej dostawy, nie natomiast przypadku gdy przedmiotem dostawy jest sam grunt. Wobec powyższego przedmiotowe przepisy nie będą miały zastosowania w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Natomiast powołany art. 32 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, iż nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. Zatem w opisanej sytuacji zostaną spełnione wszystkie ustawowe przesłanki, przesądzające o opodatkowaniu przedmiotowej dostawy, bowiem nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, czynność będzie miała charakter odpłatny co powoduje, iż nastąpi odpłatna dostawa towarów (gruntów) na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22 %, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę. Ustawodawca nie określił, dla dostawy gruntów budowlanych, odrębnej stawki podatku od towarów i usług, nie uczyniono tego także w żadnym z rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Reasumując brak jest podstaw prawnych do zastosowania zwolnienia z opodatkowania odpłatnej dostawy gruntów budowlanych w przedstawionym przez Urząd stanie faktycznym, jak również brak podstawy prawnej do zastosowania częściowego zwolnienia z opodatkowania tych transakcji, a stawką właściwą dla tych czynności będzie stawka podatku w wysokości 22%.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj