Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD/423/48/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423/48/04
Data
2004.06.28



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
różnice kursowe
spłata pożyczki
waluta obca


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka udzieliła w 2000 r. innej spółce pożyczki złotówkowej. Na dzień 07.01.2003 r. pozostałe do spłaty zobowiązanie z tyt. udzielonej pozyczki zostalo przeliczone na EURO i w tym samym dniu nastąpila kapitalizacja odsetek.
Zapytanie:
Czy różnice kursowe wynikające z ewidencji księgowej tej pozyczki w walucie EURO są przychodami do opodatkowania w świetle art. 12 ustawy o podatku dochodowym. Czy spłata skapitalizowanych odsetek stanowi przychód do opodatkowania w dacie spłaty.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe stanowią przychód. Należy zauważyć, że w myśl ust. 2a cytowanego artykułu różnice kursowe mogą powstać jednie w odniesieniu do przychodów faktycznie zrealizowanych w pieniądzu lub wartościach pieniężnych wyrażonych w walucie obcej. Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że spłacona pożyczka była udzielona i jest spłacana w złotych polskich, a jedynie jej wartość została przeliczona na EURO. Zastosowanie przelicznika walutowego w EURO dla waluty polskiej jest wewnętrzną sprawą umawiających się stron. Nie wywołuje ono skutku w postaci zmiany charakteru udzielonej pożyczki - pożyczka nadal pozostaje pożyczką złotówkową, tylko w równowartości waluty obcej. Tak więc w analizowanym przypadku różnice kursowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie występują. Różnice kursowe mogą wystąpić tylko w przypadku pożyczki dewizowej.

Część środków pieniężnych otrzymane tytułem spłaty pożyczki przewyższająca wartość pożyczki udzielonej, odpowiadająca wartości waloryzacji, stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustosunkowując się do kwestii momentu powstania przychodu z tytułu skapitalizowanych odsetek należy zauważyć, że ogólna zasadą jest, iż do przychodów zalicza się odsetki faktycznie zapłacone, co wynika z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych. Wyjątek stanowi zdarzenie określone w art. 12 ust. 4 pkt 1 cytowanej ustawy polegające na kapitalizacji odsetek. Zgodnie z powołanym artykułem do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Tak więc skapitalizowane odsetki stanowią przychód w dacie ich kapitalizacji, a nie w dacie faktycznej zapłaty.

Sposób rozliczenia spłaty pożyczki powinien wynikać z warunków umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj