Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/38/2004
z 26 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/38/2004
Data
2004.06.26



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi stolarskie


Pytanie podatnika
Proszę o wydanie opinii czy prawidłowo stosuję przepisy w zakresie podatku VAT od 1.05.2004 r. Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na produkcji stolarki pcv i aluminium oraz montażu stolarki której jestem producentem.We wpisie REGON rodzaj przeważającej działalności według PKD został oznaczony kodem 2523 D. Od pierwszego maja 2004 r. mocą ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług stolarka pcv i z aluminium została objęta stawką VAT 22%, usługi polegające na robotach budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym stawką VAT 7% (art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy).Jestem uczestnikiem dużych przetargów w wyniku których jestem wykonawcą robót budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego polegających na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Dokonuję również montażu stolarki na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.Jeżeli z umowy zawartej z kontrahentem tj. firmą lub osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej wynika, że jej przedmiotem jest usługa budowlano-montażowa polegająca na wymianie stolarki zamierzam stosować stawkę VAT 7% właściwą dla tej usługi, ponieważ stolarka, której jestem producentem stanowi materiał montażowy tak jak inne niezbędne do tej usługi materiały budowlane, które muszę kupić.Proszę o wydanie opinii czy prawidłowo stosuję przepisy VAT w wyżej wymienionych przypadkach.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm) w odpowiedzi na pismo z dnia 14.06.2004 r.( uzupełnione pismem z dnia 15.06.2004) w sprawie opodatkowania usług remontowo-budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje , że zgodnie z art. 146 ust.1pkt. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 (Dz.U, Nr 54. poz.535) do dnia 31.12.07 stosuje się stawkę 7% w odniesieniu m.in. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzysząca .Z preferencji tej nie korzysta jednak sprzedaż materiałów budowlanych. Istotnym zagadnieniem dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonanej przez podatnika polegającej na sprzedaży okna lub drzwi wraz z montażem będzie ocena czy ta czynność to świadczenie usług czy też sprzedaż towaru .Umowa między stronami niewątpliwie wskazuje co stanowi jej przedmiot niemniej jednak czy materiał może wchodzić w wartość usługi a co za tym idzie czy istnieje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania wg st. 7% do całego kosztorysu (materiał + robocizna) decyduje określona klasyfikacja statystyczna. Zgodnie bowiem z art. 8.ust.3 wyż cyt. ustawy usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznej .PKWiU w tym zakresie wskazuje ,że budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45 ale nie dot. to producentów wyrobów oraz sprzedawców detalicznychW myśl zasad metodycznych PKWiU (5.3.4) roboty instalacyjne , wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi , są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu ,a roboty wykonane przez sprzedawcę detalicznego , jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu ,którą klasyfikuje się jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.Powyższe oznacza , iż PKWiU te same czynności postrzega w różny sposób w zależności od ich wykonawcy .Mając na uwadze wyżej opisany stan prawny Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego przedstawia następujące stanowisko w sprawie opodatkowania sprzedaży stolarki okiennej i drzwiowej wraz z montażem w obiekcie budownictwa mieszkaniowego:w stosunku do producentów oraz sprzedawców detalicznych z uwagi na ujęcie statystyczne brak jest swobody w kształtowaniu stosunku prawnego między nimi a odbiorcami , zawsze bowiem przedmiot umowy w wyżej opisanym zakresie z punktu widzenia opodatkowania podatkiem VAT będzie oceniany jako sprzedaż wyrobu lub towaru. Przy braku preferencji dla takowych oznacza opodatkowanie wg st. 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj