Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB2/005-1-19/04
z 2 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/005-1-19/04
Data
2004.03.02


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kradzież składników majątkowych
odsetki od kredytu
odszkodowania
samochód ciężarowy
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy ma prawo do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć odsetki od kredytu za okres pomiędzy utratą samochodu a wypłatą odszkodowania.


Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, uznając że informacja udzielona Panu przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pismem z 14 stycznia 2004 r. nr PD3.3-415-1-80/03 jest nieprawidłowa, udziela następującej odpowiedzi na zapytanie z 8 grudnia 2003 r.

Osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą skradziono w lipcu 2003 r. stanowiący środek trwały samochód ciężarowy zakupiony na raty. Ubezpieczyciel wypłacił z tego tytułu odszkodowanie w październiku 2003 r. Uważa Pan więc, że ma prawo do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć odsetki od kredytu za okres pomiędzy utratą samochodu a wypłatą odszkodowania.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 zd. pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle powyższej zasady nie ma podstawy, ażeby uznać, że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do zaliczania do kosztów podatkowych również odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego. Kredyt, z którego sfinansowano zakup samochodu nie był bowiem związany z eksploatacją pojazdu, ale przede wszystkim z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji uznać trzeba, że stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego przedstawione w piśmie z 14 stycznia 2004 r. nie odpowiada prawu materialnemu.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj