Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PB I-3/443/26/BDŚ/04
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/443/26/BDŚ/04
Data
2004.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa
leasing operacyjny
podatek naliczony
zakup
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
"Czy w przypadku nabycia samochodu, który uprzednio był użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego i po jej zakończeniu nastąpi wykup przedmiotu tej umowy, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony stanowiący 50% kwoty podatku VAT określonej w fakturze zakupu, nie więcej niż 5000 zł, a także czy następnie przy dokonaniu dostawy przedmiotowego samochodu przysługiwać będzie prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT z tytułu tej dostawy po upływie 6 miesięcy od daty nabycia, czy wcześniej ?"


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art. 14a § 1i2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) informuje:

Zgodnie z art. 86 ust.3 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) kwotę podatku naliczonego, o którą to kwotę podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego - zgodnie z art. 86 ust.1 cyt. wyżej ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowoności mniejszej niż określona według podanego w przepisie tym wzoru, stanowi 50% kowty podatku określonego w fakturze, nie więcej jednak niż 5000 zł. W soim piśmie informuje Pan, że przed wykupem przedmiotu umowy leasingu, w tym przypadku samochodu, korzystał Pan z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek VAT naliczony zawarty w czynszu leasingowym zgodnie z art. 86 ust.7 ustawy o VAT. Nie wyklucza to jednak przysługującego Panu prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia - wykupu przedmiotu leasingu.

Natomiast zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.) do dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w cyt. wyżej art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT, ma miejsce w przypadku, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT, tj.: w przypadku których okres ich używania przez podatnika dokonującego takiej dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Jak wynika z Pana pisma, przedmiotowy samochód był przez Pana użytkowany przez okres dłuższy niż pół roku, zatem przy dostawie tego towaru będzie miało zastosowanie zwolnienie o którym mowa wyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj