Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SL-C/415/40/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SL-C/415/40/04
Data
2004.07.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
członek zarządu
diety
ryczałty
samochód prywatny
telefon


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacone członkom zarządu diety oraz ryczałt za korzystanie z prywatnego samochodu i telefonu w sprawach służbowych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka wodna posiadająca osobowość prawną działa na podstawie Prawa Wodnego. Zarząd spółki wybierany jest na Walnym Zgromadzeniu na okres kadencji ustalony w statucie spółki. Wysokość diet i zwrot kosztów dla członków zarządu ustalany jest na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia. Działalność spółki finansowana jest ze składek członkowskich i otrzymanych dotacji. Spółka zwraca się z pytaniem, czy diety wypłacone członkom zarządu, którzy nie są pracownikami spółki, były opodatkowane w 2003 roku podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy są one opodatkowane w 2004 roku oraz czy ryczałt przyznany członkom zarządu za korzystanie z prywatnego samochodu i telefonu w sprawach służbowych jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2004 roku? Zdaniem spółki, zarówno diety w 2003 i 2004 roku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm.) jak i przyznany członkom zarządu ryczałt w 2004 roku -zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 i pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 i 2004 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich –do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł.

Pod pojęciem obowiązków społecznych lub obywatelskich należy rozumieć czynności i zadania związane z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych ,a zatem obowiązki wynikające z funkcji radnych , posłów, senatorów i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, składów inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin , rad powiatów i sejmików województw, sędziów Trybunału Stanu, ławników sądów powszechnych (wyrok NSA z dnia 07.01.1998r. SA/Sz 83/97).

Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 17 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy świadczenia wypłacanego za udział w organach statutowych osoby prawnej, lecz diet oraz kwot zwrotu kosztów otrzymanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich. Zgodnie z art. 13 pkt 7 w/wym.ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Za pracownika zgodnie z art.12 ust 4 w/wym.ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 w/w ustawy nie obejmuje swym zakresem należności wypłacanych osobom, nie będącym pracownikami. W związku z powyższym, ryczałt przyznany członkom zarządu za korzystanie z prywatnego samochodu i telefonu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, diety wypłacone członkom zarządu w 2003 i 2004 roku nie korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wynagrodzenie otrzymywane przez osoby należące do składu organów stanowiących osób prawnych, niezależnie od sposobu ich powołania, stanowi przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega również ryczałt przyznany członkom zarządu, nie będącym pracownikami za korzystanie z prywatnego samochodu i telefonu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj