Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-607/03/CIP/01
z 12 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-607/03/CIP/01
Data
2004.03.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
leasing
sprzedaż
towar używany


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować transakcję sprzedaży tego samochodu? Czy podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z zapisów art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym o zwolnieniu od podatku sprzedaży towarów używanych?


Stan faktyczny:

Podatnik w marcu 2003r. podpisał umowę leasingu finansowego o leasing samochodu wykorzystywanego dla potrzeb działalności gospodarczej. Prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych przysługiwało korzystającemu. Samochód ten został wpisany do ewidencji środków trwałych i przekazany do używania w miesiącu kwietniu 2003r. a począwszy od miesiąca maja dokonywano odpisów amortyzacyjnych. Zakupu przedmiotu leasingu dokonano w miesiącu październiku, zgodnie z umową. Podatnik zamierza sprzedać samochód w miesiącu listopadzie 2003r. Ze względu na to, iż samochód był osobowy nie przysługiwało podatnikowi prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego zakupie.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż zawarł umowę leasingu, co zgodnie z definicją zawartą w art. 709 kodeksu cywilnego oznacza umowę, w której finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy, na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Z treści art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), wynika iż od podatku od towarów i usług zwalnia się sprzedaż towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Definicja zawarta w art. 4 pkt 7 lit b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym określa, iż towarami używanymi są towary, których okres używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku

Nie w każdym przypadku dzień nabycia towaru będzie terminem, od którego należy liczyć wymagane pół roku, aby towar uznać za używany. W przypadku leasingu finansowego umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający, ujmując w prowadzonej ewidencji środków trwałych przedmiot leasingu finansowego. W związku z powyższym mimo, iż zakup przedmiotu leasingu nastąpił w miesiącu październiku 2003r. przyjąć należy, iż Podatnik faktycznie używał go od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, dokonując przy tym odpisów amortyzacyjnych.

Zatem, mimo iż sprzedaż samochodu osobowego stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to korzysta ze zwolnienia, gdyż samochód używany był co najmniej pół roku, a z nabyciem samochodu osobowego nie wiązało się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, co wynika wprost z art. 25 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj