Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PD-III/005/30/03
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-III/005/30/03
Data
2004.06.04



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Fundusz Pracy
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Podatnik wnosi zapytanie, czy obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalna, rentowa) oraz składki na FP i FGŚP naliczone, a nie zapłacone od niewypłaconych należności osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów ?


Artykuł 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Co do zasady, wydatki poniesione przez osobę prawną będącą pracodawcą w związku z zatrudnieniem pracowników stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów.
Do wydatków takich zalicza się w szczególności kwoty wynagrodzeń, kwoty składek na ubezpieczenie społeczne pracowników w części ponoszonej ze środków własnych pracodawcy, a także kwoty składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 cyt. wyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nie wypłaconych osobom fizycznym, nie prowadzącym działalności gospodarczej, należności z tytułów określonych w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Należności wymienione w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmują m. innymi wynagrodzenia z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności.
Z cytowanego powyżej przepisu wynika, iż podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia osób fizycznych wynikających z umów zleceń lub umów o dzieło, jeśli te osoby nie prowadzą działalności gospodarczej, wyłącznie po dokonaniu faktycznej wypłaty tych wynagrodzeń.

W art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zawarł wyjątek w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez pracodawcę w związku z zatrudnianiem pracowników, a w szczególności dotyczących obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne oraz obowiązkowych wpłat na FP i FGŚP.
Przepis ten mówi o okolicznościach, w których wypłata nagród czy premii następuje z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, FP oraz FGŚP od tych wypłat powinny być pokrywane również z tego dochodu po opodatkowaniu.
Biorąc pod uwagę obowiązujące w tym zakresie przepisy przytoczone powyżej, należy stwierdzić, iż wymienione składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na FP i FGŚP jako pochodne wynagrodzeń z tytułu umów zleceń należnych osobom fizycznym, nie prowadzącym działalności gospodarczej staną się kosztem uzyskania przychodów po dokonaniu faktycznej wypłaty tych wynagrodzeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj