Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-289/04/CIP/01
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-289/04/CIP/01
Data
2004.05.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
wartość sprzedaży
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zapytujący ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług:W związku z tym, iż wartość sprzedaży u podatnika nie przekroczy kwoty określonej w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik uważa, że nie ma on obowiązku zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług.


Podatnik z dniem 20.04.2004r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie działalności komercyjnej, rozrywkowej i rekreacyjnej PKWiU 84.16-00.00, 92.34.13-00.00, 92.72.12-00.00. W bieżącym roku podatkowym graniczna kwota przychodów 45.700 zł. w przeliczeniu na pozostałe miesiące nie zostanie przez Podatnika przekroczona.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w kwietniu 2004r. - zwalnia się od podatku od towarów i usług podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro. Natomiast stosownie do art. 14 ust. 6 w/w ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż w sytuacji, gdy faktyczna wartość sprzedaży towarów, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w ciągu roku podatkowego kwotę określoną w art. 14 ust. 1 pkt 1 lub ust. 4 ustawy o VAT – zwolnienie, o którym mowa w ust. 6 traci moc z dniem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad określoną wartość, tj. 10.000 euro, a obowiązek podatkowy powstaje z dniem przekroczenia tej wartości (art. 14 ust. 7 ustawy o VAT).

Ponadto należy dodać, iż po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 5 kwietnia 2004 r.), graniczna kwota przychodów, która uprawnia podatnika do zwolnienia od podatku od towarów i usług nie uległa zmianie. Zgodnie z art. 113 ust. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Natomiast zgodnie z ust. 9 art. 113 w/w ustawy, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio – ust. 10 art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży za 2004r. nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro, wówczas jest on zwolniony z mocy prawa od podatku od towarów i usług.

Należy wskazać, iż zgodnie z treścią art. 168 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. do obliczania wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175 (tj. obroty ze sprzedażą zwolnioną).

Od 01 maja 2004r. do 31 grudnia 2004r. do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – art. 113 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r.

Reasumując zapytujący nie miał obowiązku dokonania rejestracji w podatku od towarów i usług z momentem rozpoczęcia wykonywania czynności określonych w art. 2 „starej” ustawy, tj. w dniu 20.04.2004r. oraz odprowadzania podatku VAT od świadczonych usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj