Interpretacja Izby Skarbowej w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie
ZPB-005/W-124/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZPB-005/W-124/04
Data
2004.07.07



Autor
Izba Skarbowa w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
lekarze
pozarolnicza działalność gospodarcza
umowa o dzieło
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej i dodatkowo uzyskuje przychody z tytułu orzecznictwa lekarskiego wykonywanego w oparciu o umowę o dzieło, przysługuje prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej za 2004 r. podatkiem liniowym?


Na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie, w związku ze stwierdzeniem, iż informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - udzielona przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie pismem z dnia 7 maja 2004 r. nr UP-II-2-2/415-10/2004, na pisemne zapytanie podatniczki, dotyczące przychodów uzyskanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu orzecznictwa lekarskiego – jest nieprawidłowa, dokonuje jej zmiany i wyjaśnia, co następuje.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej. W 2004 r., podobnie jak w roku poprzednim, uzyskuje również przychody z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu orzecznictwa lekarskiego, wykonywanego w oparciu o zawartą z Zakładem umowę o dzieło.

Na tle takich okoliczności wnosząca zapytanie sformułowała stanowisko, że uzyskanie przychodów z tytułu orzecznictwa lekarskiego nie powoduje utraty prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej za 2004 r. podatkiem liniowym, ponieważ przychody uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pochodzą ze stosunku pracy.

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego zastosowanie mają normy prawa podatkowego wynikające z art. 9 a ust. 2 i 3, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1 i art. 30 c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są między innymi działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z treści art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy podatkowej wynika, że do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zaliczone zostały przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle przedstawionego brzmienia art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej dokonana przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego kwalifikacja przychodów uzyskiwanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za sprawowanie orzecznictwa lekarskiego dla potrzeb tego Zakładu i w oparciu o zawartą z nim umowę o dzieło do przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest nieprawidłowa, ponieważ jednostką zlecającą nie jest organ władzy ani organ administracji państwowej albo samorządowej, ani też sąd lub prokurator. Aktualnie, zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887, ze zm.), Zakład jest państwową jednostką organizacyjną, która posiada osobowość prawną. Poprzednio, to jest do końca 1998 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych był centralnym organem administracji państwowej, o czym stanowił art. 7 ust. 2 uprzednio obowiązującej ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 1989 r. Nr 25, poz.137, ze zm.). W wyniku reformy ubezpieczeń społecznych, od 1999 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się niezależną jednostką organizacyjną, przestając być elementem administracji państwowej, jak go sytuowała poprzednia ustawa ubezpieczeniowa.

Tym samym, jeżeli wnosząca zapytanie wykonuje na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czynności nie wchodzące w zakres działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej i w sytuacji, gdy w tym samym zakresie prowadzi działalność gospodarczą, to całość przychodów z wykonywania praktyki lekarskiej, w tym także za sprawowanie funkcji lekarza konsultanta dla potrzeb Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaliczana jest do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, zdefiniowanych w art. 14 ustawy podatkowej, które rozliczane są przez podatnika samodzielnie, bez pośrednictwa płatnika.

Podnieść w tym miejscu należy, że wnosząca zapytanie powinna, w celu zwolnienia Zakładu z obowiązku płatnika w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych należności, złożyć jemu oświadczenie, że wykonywane przez nią czynności wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej (art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Niezłożenie tego oświadczenia zobowiązuje Zakład do pobrania zaliczek od wypłaconych należności, o czym stanowi art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.

W kwestii zasadniczej leżącej u podstaw skierowanego zapytania, Dyrektor Izby Skarbowej - w kontekście przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, z którego wynika, że wnosząca zapytanie uzyskiwała w latach 2003-2004 od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przychody spoza stosunku pracy - stwierdza, że przychody te nie powodują utraty prawa do opodatkowania w 2004 r. całości dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tak zwanym podatkiem liniowym, to jest na zasadach określonych w art. 30 c ustawy podatkowej, ponieważ stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu nie odpowiada hipotezie sformułowanej w art. 9 a ust. 3 ustawy podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, okolicznościami powodującymi utratę prawa do zastosowania opodatkowania dochodu podatkiem liniowym jest świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom wykonywanym przez podatnika lub jego wspólnika w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy wykonywanym w roku podatkowym lub w roku go poprzedzającym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj