Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PP/443/16/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/16/04
Data
2004.05.26



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
rejestracja podatnika VAT UE
turystyka


Pytanie podatnika
Czy podatnik jest zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT-R/UE, świadcząc usługi turystyczne i zawierając umowy z biurami mającymi siedziby w Niemczech?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku, w odpowiedzi na zapytanie Podatnika bez znaku z datą 23.04.2004 r. uprzejmie informuje co następuje:

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15 podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Ww. zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć w urzędzie skarbowym wraz z załącznikiem tj. informacją dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-R/UE) w celu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako VAT UE.

W części "B" ww. załącznika wymienione zostały czynności, wykonywanie których obliguje podatnika czynnego VAT do dokonania rejestracji dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego.

W części "B" podatnicy podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny informują, że:

  1. "będzie dokonywał (dokonuje) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów",
  2. "będzie dokonywał (dokonuje) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów",
  3. "będzie nabywał (nabywa) usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7",

natomiast podatnicy nie podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny lub osoba prawna nie będąca podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy, że "będzie dokonywał (dokonuje) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów".

Spółka – jak wynika z treści złożonego zapytania – w przedmiotowej sprawie zajęła stanowisko, iż „nie powinniśmy się rejestrować jako podatnicy VAT – UE, gdyż nie podlegamy obowiązkowi rejestracji jako podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jak też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie podlegamy także obowiązkowi rejestracji jako podatnik, który będzie nabywał usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7.’’

W związku z powyższym, ponieważ Spółka nie wykonuje czynności, o których mowa w pkt 1-4 części "B" załącznika VAT R/UE – a jedynie „zawiera umowy z biurami mającymi swoje siedziby w Berlinie, Rostocku i Roggentin" – tut. organ podatkowy, podzielając stanowisko Spółki informuje, iż nie ma ona obowiązku zarejestrowania się jako Podatnik VAT UE.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj