Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/35/04, I US II-443/119/2004, I US II-443/219/2004
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/35/04, I US II-443/119/2004, I US II-443/219/2004
Data
2004.06.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
obniżenie stawki podatku
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
dotyczy stawki VAT dla usługi układania i lakierowania parkietu z wykorzystaniem materiałów własnych w pomieszczeniach mieszkalnych


Pismem z dnia 18.05.2004 r. (bez znaku) podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym stosowania 7-procentowej stawki podatku VAT na usługę układania, cyklinowania i lakierowania parkietu z wykorzystaniem własnych materiałów w lokalach mieszkalnych. Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że podatnik jest producentem parkietu oraz świadczy usługi będące przedmiotem zapytania.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie na złożone zapytanie informuje, że w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka podatku VAT w wysokości 7 % obowiązuje w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą - w myśl art. 146 ust. 2 - rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Jeżeli zatem przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB - przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy VAT), w ramach których podatnik będzie układał, cyklinował i lakierował parkiet, wówczas do pełnej wartości tych robót należy stosować jednolitą stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 %. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy składowe. W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystywane materiały, a więc niedopuszczalne byłoby wystawianie faktury z rozbiciem na: wykonanie usługi (robocizna), dostawę materiałów, transport itp.

Reasumując - wykonując usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów, do całej wartości robót stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7 %. Na wystawianej fakturze VAT należy powołać się na art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług cyt. na wstępie. Wyłączenie natomiast z kosztorysu poszczególnych elementów, tj. towarów (materiałów), transportu, robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem VAT odrębnie (wg właściwych dla tych towarów i usług stawek) możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy umowa zawarta ze zleceniodawcą określa osobno dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że w przypadku dostawy parkietu jako towaru, opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla tego towaru, tj. 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy VAT.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj