Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I443/22/04
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I443/22/04
Data
2004.04.15



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
zakup gruntu
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy powinna wystawić nabywcy nieruchomości fakturę VAT, w której do wartości budynków powinna doliczyć podatek VAT w wysokości 22%.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), Naczelnik Kujawsko Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w sprawie przedstawionej w zapytaniu z dnia 16 marca 2004r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka była właścicielem nieruchomości – gruntu zabudowanego budynkami produkcyjnymi dzierżawionego przez inną firmę. Zgodnie z umową dzierżawca skorzystał z prawa pierwokupu stając się właścicielem tej nieruchomości na podstawie aktu notarialnego. Nieruchomość Spółka nabyła w czerwcu 1997r. i pomniejszyła kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu w rozliczeniu z tytułu podatku od towarów i usług za czerwiec 1997r.

W świetle powyższego Spółka zadała pytanie – czy powinna wystawić nabywcy nieruchomości fakturę VAT, w której do wartości budynków powinna doliczyć podatek VAT w wysokości 22%.

Organ podatkowy uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 32 ust 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2 obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Podatnicy świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, nie mają obowiązku wystawienia faktur, o których mowa w ust. 1, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Powyższe wskazuje, iż Spółka jest zobowiązana do wystawienia faktury VAT potwierdzającej dokument dokonanej transakcji

Zwolnienie przedmiotowe z podatku od towarów i usług określone w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy dotyczy towarów używanych w rozumieniu art. 4 ust. 7 ustawy tylko wówczas, jeżeli w stosunku do nich nie przysługiwało podatnikowi – sprzedającemu prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przedmiotowej sprawie podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie zabudowanej nieruchomości w zakresie budynków posadowionych na gruncie i z prawa tego skorzystał w rozliczeniu za miesiąc czerwiec 1997r. Wobec powyższego zwolnienie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy nie może być przez podatnika zastosowane przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości w części dotyczącej budynków stanowiących części składowe gruntu na których się znajdują. Zatem zgodnie z treścią art.18 ust.1 sprzedaż powyższa powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług w stawce 22% - oczywiście wyłącznie w odniesieniu do wartości budynków produkcyjnych. Wartość gruntu, który nie jest towarem w rozumieniu art. 4 pkt. 1 w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega w ogóle zakresowi ustawy o VAT, winna być wyłączona z podstawy opodatkowania. Transakcje sprzedaży zabudowanej nieruchomości w części dotyczącej gruntu podlegać będzie co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź udzielona jest zgodnie ze stanem prawnym na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj