Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-548/03/CIP/02
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-548/03/CIP/02
Data
2004.02.18



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
sprzedaż towarów
stawka preferencyjna podatku
śmierć strony


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z zapytaniem czy może klientowi zwrócić podatek VAT, a jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione aby jej postępowanie było prawidłowe w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.Zdaniem Spółki ponieważ opisana sprzedaż spełnia wymogi sprzedaży eksportowej: towar został wywieziony poza granice RP a Spółka jest eksporterem tego towaru, co potwierdza dokument SAD – sprzedaż ta powinna zostać opodatkowana stawką VAT 0%.


Stan faktyczny

Klient będący zagraniczną osobą fizyczną zakupił od Zapytującej Spółki towar, na co otrzymał fakturę ze stawką podatku VAT 22%.

Zgodnie z dokumentem odprawy celnej - gdzie w pozycji „eksporter” widnieje Zapytująca Spółka – Spółka ta wyeksportowała przedmiotowy towar, przy czym odprawy na granicy w imieniu Spółki dokonała agencja celna działająca na jej rzecz. Przy dokonywaniu powyższej czynności uczestniczył klient, który po kilku dniach zwrócił się do Spółki z prośbą o zwrot podatku VAT naliczonego w fakturze zakupu.


Ocena prawna stanu faktycznego

Przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego – art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą.

Przepisy art. 18 ust. 4-7 ustawy stanowią, że obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku w eksporcie towarów stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę RP. Jeżeli warunek ten nie został spełniony podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w ewidencji za dany miesiąc, lecz w miesiącu następnym ze stawką VAT 0%, pod warunkiem otrzymania przed złożeniem deklaracji za ten miesiąc dokumentu potwierdzającego wywóz. W razie nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie, mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tego towaru w kraju. Natomiast otrzymanie przez podatnika tego dokumentu w terminie późniejszym niż określony w zdaniu poprzednim, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza polski obszar celny jest jednolity dokument administracyjny – formularz SAD karta 1A – zgodnie z §11 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż to Zapytująca Spółka dokonała sprzedaży eksportowej towaru i dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz tego towaru z polskiego obszaru celnego. Oznacza to, że Spółka jest upoważniona do zastosowania stawki VAT 0% w trybie i na zasadach określonych w art. 18 ust. 4-7 ustawy.

W sprawie nie będą natomiast miały zastosowania przepisy art. 21a – 21e ustawy dotyczące zwrotu podatku podróżnym, bowiem taki zwrot może być dokonany jedynie w sytuacji, kiedy to podróżny wywozi zakupiony towar za granicę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj