Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-19/04
z 29 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-19/04
Data
2004.04.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
osoby prawne
wysokość obrotów


Pytanie podatnika
Czy oddział osoby prawnej powinien zawiadomić organ podatkowy o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z wejściem w życie od 19 kwietnia 2004 r. art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), oraz czy w związku z powyższym konieczne jest, w tym przypadku, dokonanie odczytu z pamięci kasy fiskalnej używanej przez oddział.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 296 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 8 kwietnia 2004 r. (wpływ do organu podatkowego 13 kwietnia 2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

W przedmiotowym piśmie zwrócono się z zapytaniem czy oddział osoby prawnej powinien zawiadomić organ podatkowy o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z wejściem w życie od 19 kwietnia 2004 r. art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), oraz czy w związku z powyższym konieczne jest, w tym przypadku, dokonanie odczytu z pamięci kasy fiskalnej używanej przez oddział.

  1. Zgodnie z art. 160 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r., we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług. Zatem zgodnie z art. 157 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zakłady (oddziały) osoby prawnej samodzielnie sporządzające bilans, od 1 maja 2004 r. nie zostają uznane za podatników podatku od towarów i usług z mocy prawa tj. bez dodatkowego zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
  2. Każda kasa posiada numer unikatowy nadany przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, jednoznaczne identyfikujących daną kasę, który nie może być przypisany innym urządzeniom - § 1 ust. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Ponadto urząd skarbowy nadaje ufiskalnionej kasie numer ewidencyjny, który również nie może być przypisany innym urządzeniom. Podatnicy są obowiązani do stosowania kasy, wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży (§ 5 ust. 1 pkt 9 cyt. rozporządzenia). Niemożliwie jest zatem korzystanie z kasy przez podmiot inny niż ten, na który jest ona zarejestrowana.

Zgodnie z art. 93 § 3 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna przyjmująca zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans, występuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Wobec powyższego osoba prawna przejmująca oddział, o którym mowa wyżej, może przejąć kasy fiskalne od przejętego podmiotu i po wymianie modułu fiskalnego prowadzić ewidencję przy pomocy tych kas – pod warunkiem, że wymiana modułu przeprowadzona zostanie zgodnie z przepisami wykonawczymi dot. kas rejestracyjnych, a w szczególności z cyt. rozporządzeniem w sprawie kredytów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestracyjne, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. W myśl § 5 ust. 8 ww. rozporządzenia zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności w zakresie odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.

Wobec powyższego potwierdzam stanowisko Oddziału zawarte w ww. piśmie odnośnie konieczności dokonania odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj