Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gnieźnie
N-DOFN/415-14/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
N-DOFN/415-14/04
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Gnieźnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
rezydencja


Pytanie podatnika
Jakie kryteria decydują o określonej rezydencji podatkowej oraz w jaki sposób należy poinformować urząd skarbowy o jej zmianie?


W piśmie podatnik podaje, że od września 2003 r. przebywa z całą rodziną w Wielkiej Brytanii, wyłącznie tam osiąga dochody i tam przeniósł centrum interesów życiowych. Natomiast w Polsce posiada mieszkanie i jest na stałe zameldowany. Pytanie dotyczy określenia miejsca rezydencji podatkowej, oraz sposobu poinformowania poprzedniego urzędu skarbowego o jej zmianie.

Zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei ust. 2a tego artykułu stanowi, że osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej (ograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z art. 4a u.p.d.o.f. oba przepisy należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.

Aby ustalić, jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega dana osoba (z wyjątkiem art. 3 ust. 3 w/w ustawy), należy ustalić jej miejsce zamieszkania. W tej sytuacji umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stanowią, iż miejsce zamieszkania osoby fizycznej znajduje się w tym państwie, w którym osoba ta posiada stałe miejsce zamieszkania.Należy podkreślić, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej, zgodnie z art. 25 KC jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Chodzi więc o miejscowość, która stanowi pewnego rodzaju centrum życiowe danej osoby.Miejsce zamieszkania, aby mogło być uznane za stałe, musi być traktowane przez daną osobę w taki sposób, aby można było stwierdzić, że osoba ta robi wszystko, co niezbędne, aby mieć go do własnej dyspozycji w każdym czasie, a nie tylko od czasu do czasu, lub dla pobytu, który z założenia nosi charakter tymczasowości (wyjazd służbowy, pobyt szkoleniowy, studia itp.). Miejsce zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem stałego zameldowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik ma miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii i tam też nieograniczony obowiązek podatkowy. Uzyskane zatem w Wielkiej Brytanii dochody nie podlegają powtórnemu opodatkowaniu w Polsce. Natomiast w Polsce podatnika obejmuje ograniczony obowiązek podatkowy, co oznacza, że opodatkowane są tylko dochody uzyskane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle art. 9 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702 ze zm.) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizującego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4, w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Zgłoszenia dokonuje się na przewidzianym do tego celu druku. Ponieważ podatnik podaje, że w Polsce nie będzie osiągał dochodów, zgłoszenie aktualizujące należy złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście, zgodnie z art. 4 pkt 3 lit. b, cyt. ustawy. Jeżeli jednak podatnik, mając nieograniczony obowiązek podatkowy w Wielkiej Brytanii, uzyska również dochody w Polsce, to właściwość podatkową, w zakresie ograniczonego obowiązku podatkowego, należy ustalić w zależności od rodzaju i miejsca uzyskanych przychodów, zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych ( Dz. U. Nr 240, poz. 2069 ze, zm.). Jeżeli np. podatnik uzyska przychody z tytuł umowy o pracę, wypłacone przez płatnika mającego siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego, właściwym organem podatkowym dla rozliczenia tych dochodów będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto. W przypadku uzyskania przychodów na terenie więcej niż jednego województwa, właściwym miejscowo jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj