Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-576/03/CIP/01
z 17 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-576/03/CIP/01
Data
2004.02.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komputery
kwalifikacje
program komputerowy
towar


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy program komputerowy, bez nośnika, który zostanie bezpośrednio zainstalowany na dysku twardym komputera nabywcy może być kwalifikowany jako towar w rozumieniu art. 4 pkt. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) Zdaniem Podatnika program komputerowy nie może być kwalifikowany jako towar w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.


Stan faktyczny:

Podatnik zamierza zakupić od partnera zagranicznego na własny użytek program komputerowy, bez prawa dystrybucji tego programu i możliwości świadczenia za jego pomocą usług na rzecz osób trzecich.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Art. 2 ust. 1 ustawy o podatku VAT stanowi, iż opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium R.P.

Zgodnie z treścią art. 4 ustawy o podatku VAT – ilekroć w przepisach jest mowa o:

  1. towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
  2. usługach - rozumie się przez to:
    1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
    2. roboty budowlano-montażowe,
    3. sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepis
    1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
    2. roboty budowlano-montażowe,
    3. sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
    4. oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
    5. udzielanie licencji lub upoważnienia do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.

W tym miejscu należy wskazać, iż zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty lub świadczone usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów.

Wynika to z faktu, że właśnie producent lub usługodawca posiada wszelkie uprawnienia niezbędne do właściwego zaliczenia produktu lub usługi.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania do którego należy zaliczyć produkt, producent może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. .

Organ podatkowy nie jest organem właściwym do zaliczania do właściwego grupowania towarów bądź usług.

Rozstrzygnięcie, czy w stanie faktycznym przedstawionym przez Zapytującego wystąpi zakup towaru czy zakup usługi wykonanej przez partnera zagranicznego na zlecenie podmiotu krajowego należy do kompetencji właściwego urzędu statystycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj