Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-53/04/ML
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-53/04/ML
Data
2004.07.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dopłata
dotacja
refundacja
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez aptekarza leków podlegających częściowej refundacji przez NFZ, w sytuacji zawarcia umowy cesji z właścicielem hurtowni, w której się zaopatruje – cedującej kwotę refundowaną bezpośrednio na rzecz tej hurtowni?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzina wniosek z dnia 25 czerwca 2004 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przedmiocie momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży przez aptekarza leków podlegających częściowej refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w sytuacji zawarcia umowy cesji z właścicielem hurtowni, w której się zaopatruje - cedującej kwotę refundowaną bezpośrednio na rzecz tej hurtowni, po sprawdzeniu że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - informuje, że:

Od 1 maja 2004 r. stosownie do regulacji art. 19 ust. 21 cytowanej ustawy o VAT „Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.”

Jak wynika z powyższego, moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze został „oderwany” od momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dokonania dostawy towaru lub świadczenia usługi. Oznacza to, że pomimo opodatkowania tych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, które wiążą się z dostawą konkretnego towaru lub ze świadczeniem konkretnej usługi, obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania wyżej wymienionych kwot powstanie z reguły w innym momencie, niż obowiązek podatkowy z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług, przy czym może to być moment:

- poprzedzający wydanie towarów lub świadczenie usług, w przypadku gdy kwoty te wpłyną na rachunek bankowy podatnika przed wydaniem towaru lub przed świadczeniem usług,

- następujący już po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, jeżeli kwoty te wpłyną na rachunek bankowy podatnika już po wykonaniu wyżej wymienionych czynności.

Powyższe wskazuje, że ustawodawca świadomie uzależnił możliwość przyjęcia, że obowiązek podatkowy powstał na innych niż ogólne zasadach od faktycznego wpływu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze na konto podatnika.

Argumentem przemawiającym za przyjęciem takiego poglądu jest także praktyczna strona przedstawionego zagadnienia. W przypadku wpływu środków finansowych na konto innej osoby konieczne byłoby każdorazowe badanie dokładnej daty wpływu tych środków, albowiem bez znajomości tej daty nie byłoby możliwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W opisanej przez Panią sytuacji należy zatem przyjąć, że w przypadku, gdy kwota dotacji jest przekazywana na konto wskazanej przez Panią osoby – to obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży leków refundowanych w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj