Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-40/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-40/04
Data
2004.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót
podatek od towarów i usług
subwencja
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Szkolne Schronisko Młodzieżowe świadczy usługi noclegowe dla młodzieży. Otrzymuje subwencję oświatowa z Ministerstwa Oświaty na płace dla pracowników. Pytanie odnosi się do wyjaśnienia, czy obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT, stanowiącym jednocześnie podstawę opodatkowania podatkiem VAT, będzie również otrzymywana subwencja.


W związku z pismem z dnia 05. 07. 2004 r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e, co następuje;

Podatnik podnosi w swoim piśmie, że jako Szkolne Schronisko Młodzieżowe świadczy usługi noclegowe dla młodzieży. Otrzymuje subwencję oświatową z Ministerstwa Oświaty na płace dla pracowników.

Pytanie podatnika odnosi się do wyjaśnienia, czy obrotem w rozumieniu art. 29, ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stanowiącym jednocześnie podstawę opodatkowania podatkiem VAT, będzie również otrzymywana subwencja.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120, ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymywana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczenim usług.

W opinii organu podatkowego, jeżeli otrzymywana subwencja jest ściśle związana z dostawą i świadczeniem usług tzn. wpływa na cenę świadczonych usług, powoduje zmniejszenie wartości pobieranych kwot za wykonywane usługi, wówczas również stanowi obrót w rozumieniu cyt. wyżej art. 29, ust. 1 ustawy o VAT, a co za tym idzie winna być wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z pisma subwencja oświatowa przekazywana jest z Ministerstwa Oświaty z przeznaczeniem na płace dla pracowników Schroniska. Otrzymywana subwencja nie ma wpływu na ceny świadczonych przez Schronisko usług.

W świetle powyższego, w opinii organu podatkowego, otrzymywana subwencja nie stanowi obrotu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko podatnika zawarte w piśmie jest więc prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj