Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PD/415-9/04
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-9/04
Data
2004.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
funkcjonariusz Służby Więziennej
stosunek służbowy


Pytanie podatnika
Czy równoważnik pieniężny wypłacony funkcjonariuszowi na pokrycie kosztów wyżywienia psa specjalnego, stanowi dla tego funkcjonariusza przychód?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nt. 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia:

Pytanie dotyczy równoważnika pieniężnego wypłacanego funkcjonariuszowi służby więziennej na pokrycie kosztów wyżywienia psa specjalnego, czy równoważnik ten stanowi dla funkcjonariusza przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 tj, ze zm.) zwaną dalej ustawą pdof, źródłami przychodów m.in. są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolniczą, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Przychodami ze stosunku służbowego, stosunku pracy (...) w myśl art. 12 ust 1 ustawy pdof są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego ,czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Jak widać z powyższego przychodami ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych są te wszystkie świadczenia, które pracownik otrzymuje ze środków pracodawcy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy lub stosunku pokrewnym. Nie jest przy tym istotne to czy pracodawca pokrywa wypłatę tych świadczeń ze środków własnych czy też pośrednio poprzez zapewnienie wypłaty świadczeń ze źródeł bezpośrednio z pracodawcą nie związanych.

Natomiast równoważnik pieniężny wypłacany funkcjonariuszowi na pokrycie kosztów wyżywienia psa specjalnego zgodnie z przepisami zarządzenia Nr. 21 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 25 września 1996 r. w sprawie norm wyżywienia zwierząt wykorzystywanych do realizacji zadań służby więziennej oraz szczegółowych zasad ich stosowania nie mieści się w przepisach przedstawionych wyżej, tym samym nie może zwiększać przychodu pracownika ze stosunku służbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj