Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-61/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-61/04
Data
2004.07.13



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
marża
nabycie wewnątrzwspólnotowe
środek transportowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik podatku VAT, dokonujący nabyć i dostaw używanych środków transportu, posiadający numer VAT/UE obowiązany jest do opodatkowania podatkiem VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych motocykli przeznaczonych do dalszej odprzedaży na terytorium kraju? Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega również przywóz na terytorium kraju, używanych motocykli zakupionych na terytorium Niemiec od osób fizycznych? Czy do dostawy na terytorium kraju ww. środków transportu ma zastosowanie art. 120 ust.4 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług?


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów ( pkt 1 ww. artykułu ) oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju ( pkt 4 ww. artykułu ).

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa wyżej , rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz ( art. 9 ust. 1 ww. Ustawy o VAT ). Jednakże przepis art. 9 ust. 1 wyżej cytowanej Ustawy stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest :a) podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT ( tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności ) , lub podatnik od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa wyżej, z zastrzeżeniem art. 10, a dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem , o którym mowa w pkt a.( art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a) i b), pkt 2 Ustawy o VAT ).Zatem nabycie przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług używanego środka transportu od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego po dniu 01.05.2004 r. uważane jest za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ogólną zasadą dla tego typu transakcji , tj. towary dostarczane pomiędzy podatnikami zarejestrowanymi dla celów VAT będą opodatkowane stawką zerową w kraju wysyłki ( rozpoczęcia transportu ) jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, zaś podatek należny opłacany będzie przez nabywcę towarów, według stawki obowiązującej w kraju przeznaczenia tych towarów ( w tym przypadku według 22% stawki podatku VAT obowiązującej w Polsce ).Natomiast w przypadku, gdy zakup używanego środka transportu w państwie członkowskim UE innym niż terytorium kraju nie jest transakcją wewnątrzwspólnotową, o której mowa wyżej ( tj. w przypadku gdy polski podatnik VAT czynny nabędzie taki środek transportu od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, która nie jest podatnikiem VAT w innym kraju UE lub też od podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT w tym kraju ), wówczas jego sprowadzenie do Polski nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT .

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż Ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadzono do polskiego prawa podatkowego tzw. szczególne procedury w zakresie dostawy m.in. towarów używanych, przez które rozumie się, zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. Ustawy o VAT , ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne .I tak zgodnie z art. 120 ust. 4 Ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.Jednakże przepis art. 120 ust. 4 Ustawy o VAT dotyczy jedynie dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od: 1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,2)podatników o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ( zwolnienie przedmiotowe ) lub art. 113 ( zwolnienie podmiotowe ),3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z art. 120 ust. 4 , tj. podstawą opodatkowania była marża.( art. 120 ust. 10 Ustawy o p.t.u. ).

Jeżeli zatem podatnik podatku VAT czynny dokonuje dostawy używanych środków transportu ( motocykli ) nabytych przez niego na terytorium państw członkowskich UE innych niż terytorium kraju, będących towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT, podstawą opodatkowania może być marża jedynie wówczas, gdy ww. towary zakupione są od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 Ustawy ( w tym przypadku nie są to transakcje wewnątrzwspólnotowe ). Natomiast w sytuacji, gdy używany środek transportu ( motocykl ) został nabyty przez tego podatnika w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów , a następnie jest przedmiotem dostawy, art. 120 ust. 4 Ustawy o VAT nie ma zastosowania ( w tym przypadku podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 29 Ustawy o p.t.u.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj