Interpretacja Urzędu Skarbowego w Trzebnicy
PP 44/005/04/2004
z 10 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 44/005/04/2004
Data
2004.03.10



Autor
Urząd Skarbowy w Trzebnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
spółka jawna
sprzedaż majątku
wspólnik


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jestem także wspólnikiem spółki jawnej, której odsprzedałem część majątku wystawiając fakturę VAT. Czy podatek naliczony w mojej fakturze będzie mógł być odliczony przez spółkę?


Ze złożonego pisma wynika, że w ramach prowadzonej osobiście działalności gospodarczej zamierza Pan dokonać sprzedaży części maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe Firmy – spółce jawnej, której jest Pan wspólnikiem. Ma Pan wątpliwości, czy Spółka może odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturze VAT wystawionej przez Pana przy sprzedaży. Wyrażając własne stanowisko w sprawie, uważa Pan, iż nie ma przeszkód by takiego odliczenia dokonać, gdyż spółka jawna, niezależnie od jej składu osobowego jest innym podmiotem prawnopodatkowym.

Odpowiadając na zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy informuje:

W oparciu o zapis art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.)” Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.”

W przepisie tym określona została jednoznacznie istota podatku od towarów i usług oparta na mechanizmie „opodatkowanie – odliczenie”, który znajduje pełne zastosowanie w zakresie odliczenia jedynie wtedy, gdy nabycie towarów lub usług związane jest ze sprzedażą opodatkowaną.

Realizując naczelną zasadę w rozliczeniach podatku od towarów i usług „opodatkowanie – odliczenie”, podatnik ma prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług pod warunkiem, że odliczenie to wiąże się z czynnością opodatkowaną wymienioną w art. 2 ustawy o VAT.

W przepisie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT ujęto ograniczenia w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ust. 1 pkt 3 nie dotyczy jednak wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy stwierdza, iż stanowisko podatnika jest słuszne w oparciu o wymienione wyżej przepisy. Odliczenie podatku naliczonego od zakupu maszyn i urządzeń, które zostaną w spółce jawnej prowadzącej działalność gospodarczą zaliczone do środków trwałych, a zakup jest związany z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Dodatkowo informuje się, iż spółka jawna prowadząca działalność gospodarczą jest odrębnym od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą podmiotem praw i obowiązków wynikających z ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług wymienionym w art. 5 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy „podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2”

Zatem faktura VAT dokumentująca sprzedaż dokonaną przez podatnika VAT czynnego będącego osobą fizyczną, na rzecz spółki jawnej (niezależnie od jej składu osobowego) jest podstawą do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze, przy spełnieniu wszystkich warunków odliczenia zawartych w przepisach ustawy i rozporządzenia wykonawczego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj