Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DV-443/13/04
z 10 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DV-443/13/04
Data
2004.05.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
taksówki


Pytanie podatnika
Dotyczy zasad prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz dokumentowania sprzedaży świadczonych usług i sposobu dokonywania korekt obrotu.


W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 4 marca 2004r. oraz pismo uzupełniające z dnia 9 marca 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśniam.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność w zakresie usług przewozu osób taksówką osobową – rozliczając się za pomocą karty podatkowej i prowadząc ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wątpliwości Pana dotyczą zasad prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz dokumentowania sprzedaży świadczonych usług i sposobu dokonywania korekt obrotu.

Zdaniem Pana w przypadku świadczenia przedmiotowych usług dla ,firm’’ nie ma obowiązku ewidencjonowania uzyskanego z tego tytułu obrotu w kasie rejestrującej, a w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych do kopii wystawionego rachunku należy dołączyć paragon potwierdzający sprzedaż poprzez kasę fiskalną.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z treści powołanego wyżej przepisu wynika, że ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podlega całość uzyskanego przez Pana obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Zasady prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących i dokumentowania sprzedaży określone zostały w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące , oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Zgodnie z § 5 ust.1 pkt. 1 w/w rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust.2 tego przepisu są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasty rejestrującej i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Ponadto mają obowiązek sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym , oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca , nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu – stosownie do § 5 ust. 1 pkt. 2 w/w rozporządzenia.

Natomiast w myśl § 5 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia podatnicy w zakresie świadczonych przez nich usług przewozu osób i ładunków taksówkami są obowiązani :

  1. jeżeli wykonują te usługi również w zakresie , w jakim odrębne przepisy nie określą obowiązku rozliczania się według wskazań taksometru – do stosowania kasy wyposażonej również w funkcję, związaną ze stosowaniem cen umownych indywidualnie negocjowanych i do wydawania paragonu, który oprócz danych wymienionych w § 4 ust. 5 tego rozporządzenia , związanych z wyceną kursu według wskazań taksometru, powinien zawierać także:
  1. cenę uzgodnioną do zapłaty i kwotę podatku podlegające ewidencji w pamięci fiskalnej kasy,
  2. imię i nazwisko lub nazwę bądź nazwę skróconą nabywcy usługi oraz jego adres,
  3. miejsce rozpoczęcia i zakończenia kursu, z tym że w przypadku gdy kurs skończył się w miejscu jego rozpoczęcia należy podać nazwę głównych miejscowości objętych trasą kursu.

Dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b) i c), mogą być na oryginale i kopii paragonu wpisane ręcznie w odpowiednich miejscach oznaczonych na tym paragonie , a fakt wręczenia paragonu nabywcy usługi powinien być przez niego potwierdzony czytelnym podpisem na kopii paragonu – zgodnie z § 5 ust. 3 w/w rozporządzenia.

Obowiązujące przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie określają jednoznacznie, w jaki sposób należy dokonać korekty w przypadku zaewidencjonowania błędnej kwoty z tytułu dokonanej sprzedaży.

Zdaniem tut. organu podatkowego podatnik w takiej sytuacji winien dokonać ponownego zaewidencjonowania prawidłowej kwoty.

Natomiast błędną kwotę winien odjąć od obrotu – odpowiednio dokumentując tą okoliczność np. poprzez zarejestrowanie paragonu potwierdzającego błędną transakcję w rejestrze korekt z opisem zaistniałej sytuacji.

Zgodnie art. 109 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) podatnicy zwolnieni podmiotowo na podstawie art. Art. 113 ust. 1 i 9 tej ustawy są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Zatem w przypadku, gdy korzysta Pan za zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w treści powyższego przepisu – to winien Pan prowadzić rejestr sprzedaży lub inne urządzenie ewidencyjne, dotyczące sprzedaży udokumentowanej rachunkami na rzecz podmiotów innych niż wymienione w art. 111 ust. 1 powołanej ustawy i dokonywać ewidencjonowania według zasad określonych w treści powołanego wyżej art. 109 ust. 1 tej ustawy.

W przypadku ewidencjonowania przez podatnika sprzedaży na rzecz podmiotów innych niż wymienione w art. 111 ust. 1 w/w ustawy przy pomocy kas rejestrujących – podatnik jest zobligowany do przyjęcia wszystkich obowiązków i wymogów określonych w przepisach dotyczących kas rejestrujących.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) zawierają regulację prawną odnoszącą się do faktur – jako dokumentu dotyczącego sprzedaży zarejestrowanej w kasie rejestrującej.

Stanowi o tym treść § 14 ust. 3 w/w rozporządzenia, zgodnie z którą w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Przepis ust. 3 § 14 cyt. rozporządzenia nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach, gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Na podstawie § 23 pkt 5 powołanego rozporządzenia za fakturę uznaje się również rachunki , o których mowa w art. 87 - 90 ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn zm.) wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w § 11, § 12, § 14 - 20, § 22 - 25 i § 27 tego rozporządzenia.

Wobec powyższego w przypadku gdy rachunek dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej na rzecz podmiotów innych niż wymienione w art. 111 ust. 1 w/w ustawy , do kopii rachunku jest Pan zobligowany dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług. Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z pewnymi wyjątkami z chwilą wykonania usługi. Z kolei z art. 29 ust. 1 ustawy wynika, iż podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Regulacja prawna zawarta w treści powołanego wyżej przepisu nie warunkuje obowiązku ewidencjonowania wykonanej przez podatnika usługi i rozliczenia z tego tytułu podatku od otrzymania zapłaty bądź nie za wykonaną usługę.

Dlatego podatnik nie ma prawa do korygowania obrotu - w przypadku gdy nie otrzymał zapłaty za wykonaną usługę.

Odpowiedź została udzielona w odniesieniu do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i na podstawie obowiązujących przepisów w dniu jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj