Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/VAT/159/04/EN
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/VAT/159/04/EN
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
faktura VAT
nabycie wewnątrzwspólnotowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
obniżenie podatku należnego
otrzymanie towaru
powstanie obowiązku podatkowego
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE i przy zakupie towarów handlowych informował o tym niemieckich sprzedawców. Od jednego z nich otrzymał fakturę z naliczonym 16% podatkiem niemieckim, od drugiego otrzymał fakturę bez podatku. Z Biura Informacji o VAT Ośrodka Zamiejscowego w Koninie otrzymał informację, że brak jest podatników w bazie danych. Podatnik pyta, czy przysługuje mu prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia towarów handlowych od niemieckich dostawców i czy obowiązek podatkowy powstaje z dniem odbioru towaru i wystawienia faktury niemieckiej w tym samym dniu.


Po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) art. 5 ust. 1 pkt 4 stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Art. 9 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywcą i dostawcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika – art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy. Art. 17 ust. 1 pkt 3 stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 20 ust. 5, powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Ustęp 6 tegoż artykułu stanowi, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu – art. 25 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 podatnicy VAT czynni przed dokonaniem pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są obowiązani do zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o tym zamiarze. Zawiadomienie to będzie podstawą do zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT UE. Ustęp 10 zaś stanowi, iż podmioty, o których mowa w ust. 1, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów, tj. faktur zakupu wynika, iż faktura nr 0075 zawiera cenę 926,00 euro bez podatku VAT, natomiast faktura nr 17/135/01128 zawiera cenę 70 euro i podatek VAT w wysokości 16%, tj. 11,20, łącznie 81,20 euro.

Obie faktury zawierają Numery VAT Unii Europejskiej: sprzedawców z Niemiec Nr DE + 9 cyfr i nabywcy polskiego zarejestrowanego w kraju podatnika VAT dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowej, tj. Pana XXX z przedrostkiem PL + 10 cyfr. Oznacza to, iż nabycie powyższych towarów uważa się za nabycie wewnątrzwspólnotowe podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium Polski mamy co do zasady do czynienia wówczas, gdy nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług i nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić. Kwota należnego podatku wyliczona z tego tytułu przez podatnika, stanowi – co do zasady – podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy. Podatnik powinien wystawić tzw. wewnętrzną fakturę VAT (art. 106 ust. 7 ustawy). Zasady wystawiania faktur wewnętrznych określa §28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie m.in. zasad wystawiania faktur (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971).

Reasumując, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę, gdy była ona wystawiona tego samego dnia co odbiór towaru. Od nabycia towarów winien Pan naliczyć podatek należny wg stawek właściwych dla dostawy takich samych towarów na terytorium kraju oraz może Pan odliczyć podatek naliczony zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług. O zwrot podatku zapłaconego w kraju Unii Europejskiej może się Pan zwrócić do właściwych tam organów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj