Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/53/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/53/04
Data
2004.07.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
cele społecznie użyteczne
samochód osobowy
sprzedaż


Pytanie podatnika
Zapytanie :
Spółka z o. o. prowadzi m. in. sprzedaż samochodów osobowychmarki OPEL.
Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca2004 r. O podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ) sprzedaż pojazdu osobowego dla Straży Pożarnej można zakwalifikować do grupy towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej i zastosować stawkę podatku 7%? Przedmiot sprzedaży tj. samochód osobowy marki Opel spełni wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ( Dz. U. z 2003 r. nr 32 poz.262 ) określone w §27 ust.2» samochód osobowy operacyjny straży pożarnej z nadwoziem zamkniętym powinien być oznakowany pasem wyróżniającym barwy czerwieni sygnałowej. Po obu stronach pojazdu powinny być umieszczone napisy "STRAŻ" barwy białej lub czerwonej. Na dachu pojazdu może być umieszczony świetlny napis "STRAŻ" barwy czerwonej na białym tle.
Czy pojazd osobowy operacyjny dla Straży Pożarnej znajduje się w katalogu sprzętu przewozowo -samochodowego opodatkowanego stawką 7 % , czy też sprzedaż opisanego wyżej pojazdu należy opodatkować stawką podstawową 22% ?


Zgodnie z poz. 129 pkt 1 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu wg stawki 7% podlegają, przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej, pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej.

Jako samochody specjalne, przepis § 2 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. nr 93, poz. 1035) wymienia: samochody z drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym, samochody ratownictwa technicznego, drogowego, chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego oraz żurawie ratownicze.

Tak więc, warunkiem zastosowania stawki 7% będzie spełnienie przez dany pojazd kryteriów (konstrukcja, wyposażenie) pozwalających na zaliczenie go do grupy specjalnych i specjalistycznych, bądź fabryczne wykonanie i oznakowanie samochodu jako pojazdu straży pożarnej. W przeciwnym wypadku, przy sprzedaży należy zastosować stawkę 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj