Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/VAT/135/RS/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/VAT/135/RS/04
Data
2004.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
komis
komisant
marża
obniżenie podatku należnego
samochód osobowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej znajduje się zarówno auto-komis, jak i kupno-sprzedaż samochodów używanych. 1) Z jaką stawką należy nabić na kasę fiskalną sprzedaż używanego samochodu osobowego zakupionego na fakturę VAT ze stawką 22%, czy od zakupu tego samochodu przysługuje odliczenie podatku naliczonego (zakup do dalszej odsprzedaży) oraz od jakiej kwoty powinno się zapłacić podatek należny? 2) Z jaką stawką należy nabić na kasę fiskalną sprzedaż samochodu osobowego używanego zakupionego od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej (zakup na umowę kupna-sprzedaży)? 3) Z jaką stawką należy nabić na kasę fiskalną sprzedaż samochodu osobowego zakupionego na fakturę VAT marża? 4) Z jaką stawką należy nabić na kasę fiskalną sprzedaż samochodu wziętego w komis?


Do prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej znajdują zastosowanie zasady określone w art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W myśl art. 120 ust. 4 cyt. ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych /.../ nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jako towary używane, o których mowa w przytoczonym przepisie, rozumie się (zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4) ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. Samochody używane są niewątpliwie towarami używanymi w rozumieniu w/w przepisu.

Opodatkowanie marży (w myśl art. 120 ust. 10) ma jednak zastosowanie, gdy nabycie wspomnianych samochodów używanych nastąpiło: od osoby niebędącej podatnikiem podatku VAT lub osoby będącej podatnikiem, jeżeli dostawa tych samochodów była zwolniona od podatku podmiotowo bądź przedmiotowo lub też od podatnika, o ile dostawa tych towarów opodatkowana była na podstawie procedury opodatkowania marży.

Ad 1) Ponieważ opisana transakcja nie spełnia wymogów zastosowania procedury opodatkowania marży – wspomnianych w art. 120 ust. 10 (przy zakupie samochodu został naliczony podatek VAT) – to sprzedaż taka opodatkowana jest na zasadach ogólnych stawką 22%. Podatek ten należy naliczyć od obrotu (gdzie obrót, zgodnie z art. 29 ust. 1, to kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku). Ponieważ odsprzedaż używanych samochodów stanowi przedmiot działalności Podatnika, to zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy ma on prawo odliczyć całą kwotę podatku naliczonego przy zakupie wspomnianego w zapytaniu samochodu osobowego.

Ad 2) Zgodnie z art. 120 ust. 4 w przytoczonym przypadku (sprzedaż samochodu kupionego od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży) podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Ponadto na podstawie § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest m. in. marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Kasy rejestrujące, które dostały decyzję dopuszczającą je do obrotu, nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży usług opodatkowanych tylko od marży (dla których nie wyodrębnia się kwoty VAT). Trzeba wykorzystać więc aktualne możliwości kas fiskalnych. W stawkach towarów oznaczonych literowo występują stałe pozycje: PTU A – 22%, PTU B – 7%, PTU C – 0%, PTU zw – zwolnienie. Pozostałe litery od D do G są wolne i można je wykorzystać np. w razie wystąpienia innych sytuacji związanych z obowiązkiem ewidencjonowania obrotu. Dla usług opodatkowanych od marży można przyporządkować kolejną wolną literę (np. PTU D).

Serwisant, przeprogramowując kasę, odnotowałby w książce serwisowej, że litera ta jest przyporządkowana do sprzedaży opodatkowanej zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 wspomnianej ustawy o VAT. Za pomocą kasy ewidencjonowana byłaby więc wartość brutto sprzedaży opodatkowanej wg procedury „VAT marża”, natomiast w deklaracji podatkowej wykazywana byłaby kwota marży (opodatkowana stawką 22%) i należny podatek wynikające z prowadzonej przez podatnika ewidencji. W odniesieniu do dostaw opodatkowanych na zasadzie opodatkowania marży ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży (art. 120 ust. 15 ustawy).

Ad 3) Zgodnie z art. 120 ust. 4 w przypadku sprzedaży samochodu zakupionego na fakturę „VAT marża” zastosowanie będą miały identyczne uregulowania jak w punkcie poprzednim, czyli należy daną sprzedaż odnotować w kasie fiskalnej w kwocie brutto, przy użyciu litery przyporządkowanej wyłącznie transakcjom, w których opodatkowana jest marża. Natomiast w deklaracji podatkowej wykazana byłaby kwota marży (opodatkowana stawką 22%) i należny podatek wynikające z prowadzonej przez podatnika ewidencji.

Ad 4) W myśl art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej. Tak więc sprzedaż samochodu wziętego w komis należy zarejestrować w kasie fiskalnej ze stawką podstawową – 22%, chyba że samochód ten spełnia wymogi cytowanego już art. 120 ust. 10 (tzn. przy jego nabyciu nie wystąpił podatek naliczony). Gdy pojazd spełnia te wymogi, zastosować można opisaną wyżej procedurę opodatkowania marży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj