Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/50/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/50/04
Data
2004.07.13



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
licencja
sprzedaż praw
usługi
znak towarowy


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka. Z 0.0. w 1998 r. zawarła z podmiotem zagranicznym umowę o używanie znaku towarowego stanowiącego własność tego podmiotu.
Opłata za korzystanie ze znaku towarowego w okresie rocznym wynosi 1 % od obrotu rocznego (zafakturowanego przychodu) Model Opakowania Sp. z 0.0. Kwota opłaty rocznej za korzystanie ze znaku jest przekazywana na rachunek bankowy licencjodawcy na podstawie wystawionego przez niego rachunku, iednorazowo na koniec roku kalendarzowego.
Dodatkowo należy zaznaczyć, iż w okresie od 26 marca 2002 r. do 25 marca 2004 r., import usług (licencje) jako czynność nie podlegała opodatkowaniu na mocy art. 2 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń.
W obowiązującym od dnia 1 maja br. stanie prawnym, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa wart. 27 ust 4 pkt 1 ustawy, tj. m.in. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. określające moment powstania obowiązku podatkowego dla "usług licencyjnych" świadczonych na terytorium kraju, na podstawie art. 19 ust. 19 tej ustawy, stosuie sie odpowiednio do importu usług.
Zapytanie :
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późno zm.), zwracamy się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).


Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.06.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.06.2004r.) informuje, że w przedstawionym stanie faktycznym Spółka na podstawie umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym używa znaku towarowego będącego własnością tego kontrahenta. Za korzystanie ze znaku towarowego Spółka ponosi opłatę, która w stosunku rocznym wynosi 1 % od obrotu rocznego (zafakturowanego przychodu) i jest przekazywana na rachunek bankowy licencjodawcy na podstawie wystawionego przez niego rachunku, jednorazowo na koniec roku kalendarzowego.

Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, m.in. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 1 cyt. ustawy, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Moment powstania obowiązku podatkowego dla „usług licencyjnych” świadczonych na terytorium kraju na podstawie art. 19 ust. 19 cyt. ustawy stosuje się odpowiednio do importu usług.

W związku z powyższym w świetle cyt. art. 19 ust. 13 pkt 9 i art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencyjnych powstanie dopiero w momencie faktycznej zapłaty zakładając, że zapłata za korzystanie ze znaku towarowego nie nastąpi później niż termin płatności określony na rachunku wystawionym przez licencjodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj