Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/DNW/401-463/04/ID
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/DNW/401-463/04/ID
Data
2004.03.04



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zmiany w przepisach, przepisy przejściowe i końcowe --> Ustawa o urzędzie Ministra Finansów oraz urzędach i izbach skarbowych


Słowa kluczowe
właściwość urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy Spółka, w której 99% udziałow posiada Spółka prawa handlowego ze 100% udziałem kapitału zagranicznego, i utworzona przez ten podmiot Spółka "córka" w której ta pierwsza posiada 99% udziałów jest zobligowana do zmiany właściwości Naczelnika Urzędu Skarbowego w związku z ustawą o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.


Zagadnienie właściwości miejscowej i kategorii podmiotów dla których własciwym organem podatkowym od dnia 01.01.2004r. jest Naczelnik "wyspecjalizowanego" urzędu skarbowego uregulowane jest w art.5 ust. 9a-9c ustawy z dnia 21 czerwca 1996r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 z późn. zm.). Zgodnie z art 5 ust. 9b pkt7 lit.c w/w ustawy podmiotem podlegającym działaniu nowych urzędów skarbowych jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jest zarządzana bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.

Według art.2 ust.1 pkt2 ustawy z dnia 27 lipca 2002r. prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141 poz. 1178) nierezydentami są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą oraz osoby prawne mające siedzibę za granicą, a także inne podmioty mające siedzibę za granicą, które posiadają zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu.

Pojęcie zarządzania pośredniego i bezpośredniego jest używane na gruncie ustawodawstwa polskiego w ustawach podatkowych, które nie zawierają jednak ich definicji. Opierając się na wykładni językowej należy przyjąć, że z zarządzaniem bezpośrednim lub pośrednim mamy do czynienia wówczas, gdy ze względu na związki o charakterze majątkowym lub organizacyjnym, jeden podmiot ma bezpośredni wpływ na decyzje podejmowane przez drugi podmiot. Należy przyjąć, że podmiotami zarządzającymi bezpośrednio lub pośrednio spółkami prawa handlowego są: - podmioty wchodzące w skład organów decyzyjnych takich spółek - podmioty powołujące i odwołujące w/w podmioty- wspólnicy spółki, a jeżeli są oni podmiotami instytucjonalnymi - również wspólnicy tych podmiotów.

Uwzględniając powyższe okoliczności należy stwierdzić, że stan faktyczny opisany w zapytaniu Spółki wyczerpuje dyspozycję art. 5 ust.9b pkt7 lit.c ustawy o urzedach i izbach skarbowych i dlatego Spółka oraz jej "córka" powinny dokonać od dnia 01.01.2004r. zmiany właściwości Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj