Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.IV-443/35/2004/VAT
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-443/35/2004/VAT
Data
2004.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
agencja
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
miejsce wykonywania czynności


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi agencyjne na rzecz zakładu w Niemczech, sporządzającego samodzielnie bilans, który jest zakładem polskiej spółki budowlanej. Polska spółka posiada nr identyfikacyjny UE, świadczy usługi budowlane poprzez swój zakład mający siedzibę w Niemczech. Zakład w Niemczech posiada identyfikator podatkowy, nie posiada identyfikatora unijnego. Podatnik świadczy usługi agencyjne polegające na pozyskiwaniu zamówień na roboty budowlane od zleceniodawców z Niemiec. Usługi te wykonywane są na terenie Niemiec. Za te usługi podatnik obciąża zakład w Niemczech.Jaką stawkę VAT powinien zastosować podatnik przy wystawianiu faktury za świadczone usługi?Czy podatnik powinien wystawić fakturę VAT, ale bez wykazywania na niej polskiego VAT, czyli w kwocie netto, i wskazać, że czynność nie podlega polskiemu VAT?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika opisanej w zapytaniu z dnia 08.06.2004 r. (data wpływu 15.06.2004 r.). Informacji udzielono na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej – ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późniejszymi zmianami).

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Art. 27 ust. 3 tej ustawy stanowi, że w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl art. 27 ust. 4 pkt 3 i 11 ww. ustawy przepis ust. 3 stosuje się między innymi do usług:3) prawniczych, rachunkowo – księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) – z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń;11) agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10.

Z powyższych przepisów wynika więc, że świadczone przez podatnika na terytorium Niemiec usługi agencyjne na rzecz zakładu w Niemczech, sporządzającego samodzielnie bilans, który jest zakładem polskiej spółki budowlanej, polegające na pozyskiwaniu zamówień na roboty budowlane od zleceniodawców z Niemiec, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Rzeczypospolitej Polskiej tylko w sytuacji, gdy będą związane z konkretną nieruchomością na terenie RP. W pozostałych przypadkach usługi te nie będą podlegały w RP opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zasady ich opodatkowania będą regulowały przepisy w innym państwie, w którym będą podlegały opodatkowaniu.

W przypadku opodatkowania świadczonych usług w RP należy wystawić fakturę VAT stosując ogólne zasadny wystawiania faktur VAT wynikające z art. 106 ww. ustawy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) i na fakturze zastosować właściwą stawkę dla usługi na podstawie ww. ustawy bądź przepisów wykonawczych.

Jeżeli natomiast usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium RP to faktura VAT stwierdzająca jej świadczenie, wystawiona przez podatnika, nie zawiera stawki i kwoty podatku. Szczegółowe zasady wystawiania takich faktur wymieniono w § 30 ww. rozporządzenia.

- zgodnie z ust. 1 przepisy § 12 i § 14-26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze,

- zgodnie z ust. 2 faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

- zgodnie z ust. 3 faktury, o których mowa w ust. 1, mogą nie zawierać danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4,

- zgodnie z ust. 4 w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

Stanowisko podatnika jest więc w części niezgodne ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj