Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/17/04
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/17/04
Data
2004.03.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
rezerwy bankowe


Pytanie podatnika
Czy rezerwa celowa, utworzona przez Bank na saldo debetowe, powstałe na rachunku bankowym klienta i zakwalifikowana do należności wątpliwych Banku, stanowi koszt uzyskania przychodów?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 22.01.2004 r. (data wpływu 28.01.2004 r.) Ldz. 42/04/Z w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedstawia następujące stanowisko.

Przedmiotem zapytania jest zasadność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) utworzonej przez bank rezerwy celowej na niespłaconą należność klienta, z którym bank zawarł umowę rachunku bankowego. Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem tych rezerw utworzonych na pokrycie 25% kwoty kredytów (pożyczek) zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych oraz 25% zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych należności z tytułu gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek - udzielonych przez bank po dniu 1 stycznia 1997 r.

W myśl artykułu 16 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy ust. 1 pkt 26 dotyczą rezerw na ryzyko związanych z działalnością banków, utworzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Jak wynika z przedmiotowego pisma bank utworzył rezerwę celową na wierzytelność zakwalifikowaną jako należność wątpliwą, zgodnie z przepisami prawa bankowego, zaś wystawionemu przez bank bankowemu tytułowi egzekucyjnemu sąd nadał klauzulę wykonalności.

O ile zatem z umowy zawartej z klientem wynika, że bank udzielił klientowi kredytu w rachunku bieżącym, tj. przyznał posiadaczowi rachunku bieżącego, na określonych warunkach, prawa do wydatkowania większej kwoty pieniężnej, niż posiada on na rachunku bankowym, oraz utworzył rezerwę na ryzyko zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz. U. Nr 149, poz. 1672 ze zm.), znajduje wówczas zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący o udzielonych kredytach (pożyczkach) na podstawie którego zaliczenie rezerwy do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj