Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-22/04
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-22/04
Data
2004.05.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
doradztwo gospodarcze
Numer Identyfikacji Podatkowej
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
usługi marketingowe
usługi przedstawicielskie


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii stosowania numeru identyfikacji podatkowej UE oraz stawki podatku VAT dla usług świadczonych w Polsce na rzecz przedsiębiorstw zagranicznych mających siedziby na terenie UE, poza granicami Polski.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 27 kwietnia 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny: Podatnik prowadzi działalność usługową na terenie Polski na rzecz firm niemieckich mających swe siedziby w Niemczech. Jest to działalność w części przedstawicielska, doradcza i marketingowa, która łączy się z organizacją transportu, nie polegającą jednak na świadczeniu usługi transportowej. Pytanie podatnika dotyczy kwestii stosowania numeru identyfikacji podatkowej UE oraz stawki podatku VAT dla usług świadczonych w Polsce na rzecz przedsiębiorstw zagranicznych mających siedziby na terenie UE, poza granicami Polski.

Stan prawny: Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Według art. 97 ust. 4 cytowanej ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE, z zastrzeżeniem ust. 5. W świetle art. 97 ust. 13 cytowanej ustawy, w przypadku zaprzestania przez podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 i 3, podmiot ten jest obowiązany na piśmie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego przez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. Zgłoszenie składa się w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT UE (art. 97 ust. 14).

W zakresie zasad opodatkowania świadczonych przez Pana usług organ podatkowy informuje.

Art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 – 6 i art. 28.

Natomiast w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone z zastrzeżeniem art. 28.

W powyższym przypadku podatnikiem jest usługodawca i opodatkowuje swoją usługę w kraju gdzie ma siedzibę. Natomiast świadcząc usługi pomocnicze do usług transportowych czyni to w miejscu ich wykonania.

Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki. Zgodnie z art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi:

  1. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw;
  2. reklamy;
  3. pracowniczych, rachunkowo – księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji, architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) – z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń;
  4. bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki;
  5. dostarczenia (oddelegowania) personelu;
  6. wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu;
  7. telekomunikacyjnych;
  8. nadawczo radiowych i telewizyjnych;
  9. elektronicznych,
  10. polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1 – 9 i 11;
  11. agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1 – 10,

są świadczone na rzecz:

  • osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub,
  • podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W powyższych przypadkach podatnikiem jest usługobiorca i to na nim ciąży obowiązek uiszczenia podatku od wartości dodanej według stawki obowiązującej w kraju jego siedziby. Powyższe ma również zastosowanie do przypadku, gdy usługobiorca usługi pomocniczej do usługi transportu podał usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej dla celów VAT, gdyż zgodnie z art. 28 ust. 4 w zw. z art. 28 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług miejscem opodatkowania tej usługi będzie zawsze to państwo, w których usługobiorca jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej. Także w przypadku świadczenia usług pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów oraz takich usług jak załadunek, rozładunek i przeładunek w przypadku, gdy usługobiorca podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż kraj wykonania usługi to jest ona opodatkowana w kraju, który nadał usługobiorcy numer identyfikacyjny, którym posłużył się przy nabyciu (art. 28 ust. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług).

Zatem usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W świetle wyżej przedstawionego stanu prawnego podatnik wykonujący opisane usługi na rzecz podatników podatku od wartości dodanej z państw UE nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT EU, co oznacza, że w tych transakcjach należy posługiwać się nr NIP bez przedrostka „PL”. W konsekwencji w fakturach dokumentujących świadczenie przez Pana usług o których powyżej, nie będzie wykazywany podatek VAT, a podstawę do nie naliczania podatku stanowić będzie odpowiedni przepis (w zależności od rodzaju usługi) art. 27 lub art. 28 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

Dodatkowo organ podatkowy informuje o prawie podatnika, na mocy przepisu art. 86 ust. 8 cyt. ustawy o VAT, do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, o której mowa w ust. 2, po spełnieniu warunków zawartych w art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz wskazuje na uregulowania dot. zwrotu podatku naliczonego w przypadku, gdy podatnik nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej. Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj