Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-2/443/VAT/687/2004/AS
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/VAT/687/2004/AS
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obliczenie
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest uznanie za samochód ciężarowy w przypadku gdy w świadectwie homologacji nie uwzględniono pozycji dotyczącej dopuszczalnej ładowności samochodu ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego ŁÓDŹ - POLESIE w odpowiedzi na pismo z dnia 31.05.2004r. ( wpływ do Urzędu ) bez znaku , oraz tej samej treści pismo przesłane według właściwości przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - właściwy organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie podatnika, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie wszczęto postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej.

Z treści skierowanego do tut.Organu zapytania wynika , iż przedstawione przez Panią zagadnienie dotyczy wątpliwości co do możliwości uznania za samochód ciężarowy w przypadku gdy w świadectwie homologacji nie uwzględniono pozycji dotyczącej dopuszczalnej ładowności samochodu.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń ) o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku z uzyskania świadectwa homologacji , wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym , nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3

Z powyższego wynika, iż w wyciągu ze świadectwa homologacji winna być określona dopuszczalna ładowność pojazdu, jednakże ustawodawca nie sprecyzował czy określenie tej wartości wiąże się bezpośrednio z wystąpieniem jej w dokumencie, czy można ją wyliczyć przy braku takiej pozycji w sposób przewidziany przez Panią, tj. poprzez różnicę dwóch wielkości masy własnej pojazdu i dopuszczalnej masy całkowitej. Skoro sam fakt określenia dopuszczalnej ładowności jest możliwy na podstawie innych danych i wyliczona w ten sposób ładowność jest zgodna z wpisem w dowodzie rejestracyjnym - zdaniem tut.Organu Pani rozumowanie w tej kwestii jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj