Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DV-I-443/19/04
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DV-I-443/19/04
Data
2004.05.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
małżonek
podatek od towarów i usług
spółka cywilna
stosowanie przepisów


Pytanie podatnika
Skutki podatkowe sprzedaży towaru handlowego – komputera na rzecz małżonki jednego ze wspólników.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 07 kwietnia 2004r (data wpływu do tut. Urzędu 08 kwietnia 2004r) w części dotyczącej podatku od towarów i usług działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r –Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco: Trzyosobowa spółka cywilna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu. W zakresie podatku od towarów i usług spółka rozlicza się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych. Wątpliwości Pana budzą skutki podatkowe sprzedaży towaru handlowego – komputera na rzecz małżonki jednego ze wspólników. Zdaniem Pana konsekwencją powyższych czynności w podatku od towarów i usług jest „brak możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z tą sprzedażą”.

Odnosząc się do Pana stanowiska stwierdzam co następuje. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Ustawodawca przyznał więc jednoznacznie jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, a wśród nich spółkom cywilnym, podmiotowość prawno podatkową na gruncie tej ustawy, mają one tę osobowość ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Nie ma podstaw do twierdzenia, że ta podmiotowość prawno podatkowa doznaje ograniczeń w sytuacji dokonywania przez spółkę cywilną sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej będącej wspólnikiem tej spółki bądź jego małżonka.

Art. 5 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu Vat podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 – zgodnie z art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o Vat podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych Prawo to może zostać spełnione w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86ust. 10-13. Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art.88 i 90 ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekty podatku naliczonego (art. 91).

Powyższe unormowania wskazują, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych np. tego, że nabyte towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie zaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy, np. niemożności zaliczenia wydatków na nabycie towarów do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W momencie realizacji prawa odliczenia bezwzględnie nie mogą zachodzić przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy, lecz nie musi być jeszcze spełniona przesłanka wykorzystania towaru do wykonania czynności opodatkowanej. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu tego towaru, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika.

Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru do realizacji czynności opodatkowanej podatnika np. gdy okaże się,że zmieniono przeznaczenie towaru i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od Vat lub niepodlegających Vat – powoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując w przypadku gdy spółka - jako podatnik podatku od towarów i usług dokonała zakupu komputera do wykonywania czynności opodatkowanych, którego koszt nabycia stanowi w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym koszt uzyskania przychodu, będącego następnie przedmiotem dostawy dla ostatecznego konsumenta (małżonka wspólnika) obciążonego podatkiem należnym – ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tego towaru.

Zatem tut. organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska sugerującego, iż Spółka nie ma prawa odliczenia podatku naliczonego związanego z tą dostawą.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w Pana piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj