Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
I-443/12/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-443/12/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odszkodowania
płatnik
pobór podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
zakład pracy
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega wypłacone w całości w 2003 roku odszkodowanie wyrównawcze należne za okres 01.10.2003 r. do 04.08.2008 r ? Jeżeli tak, to czy po złożeniu zeznania za 2003 r. i wykazaniu w nim odszkodowania wyrównawczego można się ubiegać o uprawnienia zawarte w art. 22 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa ?


W odpowiedzi na Pana zapytanie zawarte w złożonym odwołaniu z dnia 14.04.2004r. od decyzji tutejszego Urzędu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że

Stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. NR 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. – wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem tych odpraw i odszkodowań wypłaconych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W myśl zapisów „Pakietu Socjalnego Spółek ” byłego pracodawcy wynika, iż otrzymane przez Pana odszkodowanie wyrównawcze: „ stanowi iloczyn kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy otrzymywanym przez danego pracownika zasiłkiem lub świadczeniem przedemerytalnym a kwotą emerytury jaka przysługiwałaby pracownikowi z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych na zasadach ogólnych oraz liczby pełnym miesięcy kalendarzowych pozostałych do osiągnięcia wieku emerytalnego. Naliczona w ten sposób kwota odszkodowania wyrównawczego zawiera w sobie kwotę odprawy określoną w art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy ”.

W świetle powyższego, otrzymane przez Pana odszkodowanie wyrównawcze stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, iż odszkodowanie wyrównawcze ( pomimo, że dotyczy okresu od 01.10.2003r. do 04.08.2008r. ) zostało Panu wypłacone w 2003 roku, to należy je uwzględnić w całości w zeznaniu podatkowym złożonym za rok 2003.Powyższe wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż „ przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości niepieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń ”.

Zaznacza się , iż przy zastosowaniu powyższej ulgi – zgodnie z art. 22 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa , organ podatkowy określa termin wpłacenia przez podatnika podatku lub zaliczki na podatek, chyba że podatnik jest obowiązany do dokonania rocznego lub innego okresowego rozliczenia tego podatku.

Informuje się także, iż zgodnie z art. 22 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:
1) pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
2) podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.

Reasumując, zwolnienie płatnika, na wniosek podatnika z obowiązku pobierania podatku może nastąpić tylko w trakcie roku podatkowego. Możliwości takiej nie ma po zakończeniu danego roku podatkowego. Wtedy to podatnik jest zobowiązany do dokonania rocznego rozliczenia podatku, oraz wpłacenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania rocznego, a sumą pobranych za dany rok zaliczek na podatek dochodowy.Wobec powyższego po złożeniu zeznania podatkowego za 2003 rok i wykazaniu w nim odszkodowania wyrównawczego nie może się Pan ubiegać o uprawnienia zawarte w art. 22 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj