Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-1/415/52/04
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/52/04
Data
2004.03.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który nie osiąga przychodów na karcie podatkowej gdyż zgłosił zawieszenie działalności może w 2003 r. złożyć z małżonkiem wspólne zeznanie podatkowe?


W odpowiedzi na pismo z dnia 03.03.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) organ podatkowy (... ) na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4 (wspólne opodatkowanie małżonków), nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Natomiast zgodnie z art. 34 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ... w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, z wyj ust. 2.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika iż w stosunku do Pani osoby będą miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Fakt zgłoszenia przerwy w działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, nie powoduje braku zastosowania w stosunku do Pani ustawy o zryczałtowanym podatkudochodow.

Nie osiąga Pani przychodów, przez czas nieokreślony, o czym mowa w piśmie, jednak nie zlikwidowali Pani działalności ani nie zmieniła formy opodatkowania np. na zasady ogólne. Zatem w dalszym ciągu mają w stosunku do Pani zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z powyższym niesłuszne jest Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie. Opisana wyżej sytuacja wyklucza wspólne opodatkowanie małżonków za 2003 rok o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj