Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
III MUS.WD/423/24/04
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III MUS.WD/423/24/04
Data
2004.04.19



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
przychody w walutach obcych


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczyło stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie przeliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów otrzymanych i poniesionych w walutach obcych. Zdaniem Spółki przeliczanie zarówno przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów winno być wg kursów z dokumentu odprawy celnej które to kursy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16.01.2004 roku wyliczane są począwszy od dnia 21.01.2004 roku w przedostatnią środę miesiąca i obowiązują przez cały następny miesiąc. Spółka prosi o rozstrzygnięcie przedstawionego zagadnienia.


Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (jt. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) nie można przeliczać zarówno przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów z dokumentu odprawy celnej.Z przepisów art.12 ust.3b w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 roku, wynikało iż w przypadku wykonywania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciążył obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważało się datę wywozu przedmiotu poza granicę RP i według kursu z tego właśnie dnia winny być przeliczane przychody uzyskane w walutach obcych.

Wprowadzone od dnia 01.01.2004r. zmiany polegające na wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyżej wymienionego art. 12 ust.3b oznaczają, że zrezygnowano ze stosowania odrębnych zasad określania tej daty w przypadku wykonywania przez podatnika świadczeń na eksport.Od 01.01.2004 roku w przypadku wykonywania przez podatnika świadczenia na eksport, datę przychodu należnego określa się wg tych samych zasad, jak w przypadku wykonywania analogicznego świadczenia na rzecz odbiorcy krajowego.Zgodnie z art.12 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Z kolei w myśl art. 12 ust.3 ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów ustalonego przez bank z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania średniego kursu ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. W tym przypadku dniem uzyskania przychodu będzie dzień powstania należności i przychodu należnego tj.: dzień wystawienia faktury i wg kursu z tego dnia Spółka winna przeliczać przychody uzyskane w walutach obcych.W momencie faktycznego otrzymania tego przychodu Spółka powinna odpowiednio skorygować wcześniej naliczone przychody o ewentualne różnice kursowe zgodnie z wyżej wymienionym art. 12 ust.3 ustawy.

Analogiczna zasada obowiązuje w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych. Zgodnie z art. 15 ust.1a w/w ustawy koszty uzyskania przychodów poniesione w walutach obcych przelicza się na złote polskie zarówno uzyskanych przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów poniesionych w walutach obcych.Cytowane przez Podatnika rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16.01.2004 roku nie może mieć w tym przypadku zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj