Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413-16/04
z 14 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413-16/04
Data
2004.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
obowiązek płatnika
odsetki
odszkodowania
prawo pracy


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie wypłacone na podstawie art. 45 kodeksu pracy korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego? Czy wypłacone od tego odszkodowania odsetki podlegają opodatkowaniu?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 16.04.2004 r. (data wpływu do Urzędu 19.04.2004 r.) na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydawanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in.:

  • określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących parcowników,
  • odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Zasada zapisana w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest taka, że zwolnione od podatku są otrzymane odszkodowania, jeśli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Do takich „odrębnych ustaw” należy m.in. Kodeks pracy - ustawa z dnia 26.06.1974 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Oznacza to, że jeśli wysokość lub zasady ustalania danego odszkodowania wynikają wprost z przepisów odrębnych lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, a nie ma go w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy wśród wskazanych wyjątków od zasady jest ono zwolnione od podatku, bez względu na wysokość oraz bez względu na fakt, że prawo do tego odszkodowania zostało potwierdzone wyrokiem sądu. Tak więc wolne od podatku są m.in. przewidzine w art. 45 kodeksu pracy odszkodowanie za nieuzasadnione lub naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę rozwiązanie umowy o pracę.

Katalog zwolnień przedmiotowych dotyczących podatku dochodowego zawarty jest w art. 21, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i żaden z tych artykułów nie przewiduje w swej dysopozycji zwolnienia odsetek od odszkodowania. Nie wydano też na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechania poboru podatku od takich odsetek. Zgodnie więc z art. 10 ust. 1 pkt 9, przychody z tytułu przedmiotowych odsetek podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ww. ustawy o podatku dochodowym. Ponieważ w momencie postawienia ww. kwot do dyspozycji pracownika nie jest on już pracownikiem Urzędu, nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy, natomiast zgodnie z art. 42a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje obowiązek sporządzenia w trzech egzemplarzach informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wypłaconych podatnikowi należnościach (w tym wypadku o odsetkach od odszkodowania) i w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Na podstawie otrzymanej od płatnika informacji PIT-8C podatnik ma obowiązek rozliczyć uzyskany przychód z tytułu w/w odsetek w zeznaniu rocznym za 2004 r. wraz z pozostałymi przychodami osiągniętymi w ciągu tego roku.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Urzędu Miejskiego i informuje, że odszkodowanie wypłacone na podstawie art. 45 kodeksu pracy korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast wypłacone od tego odszkodowania odsetki podlegają opodatkowaniu jako dochody z innych źródeł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj