Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US-26/PP/443/37/2004
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-26/PP/443/37/2004
Data
2004.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kaucje
koszt
obowiązek podatkowy
roboty budowlane
wpłata


Pytanie podatnika

Pismem z dnia 17.06.2004r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 24.06.2004r., Spółka zwróciła się z pytaniem dotyczącym powstania obowiązku podatkowego i w jakiej wysokości z tytułu:

1) wnoszonych partycypacji przez osoby trzecie na rzecz budowy mieszkań dla przyszłych najemców w trybie art. 29 ustawy z 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 1995r. Nr 133 poz. 654 ze zm.)

2) wpłat kaucji zabezpieczającej prawidłowe utrzymanie lokali, które są zwrotne i stanowią depozyt do czasu opuszczenia lokalu przez danego najemcę

3) wpłat wykonawców zleceń i umów na roboty budowlane stanowiących zabezpieczenie należytego wykonania umowy za wyjątkiem przypadków zatrzymania części tego zabezpieczenia na realizację roszczeń zamawiającego tj. Spółki.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Ad 1) Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) nie zawierają w swojej treści określenia” partycypacja”.

Według Popularnego Słownika Języka Polskiego – Warszawa 1999r. - „partycypować” znaczy ponosić część kosztów czegoś.

Zatem należy uznać, że partycypacja jest formą dopłaty na określony cel, w tym przypadku do budowy mieszkań dla przyszłych najemców. Uwzględniając powyższe, w myśl art. 19 ust. 21 ustawy VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Ad 2) Według powołanego wyżej słownika kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Jak zatem wynika z przytoczonego zakresu znaczeniowego „kaucja” nie stanowi należności za wykonane świadczenie, ani też sama nie jest usługą. Zatem czynność pobrania kaucji w kwocie wynikającej z umowy zawartej miedzy stronami, będącej kwotą zwrotną, nie jest czynnością opodatkowaną w myśl ustawy o podatku VAT.

Ad 3) Wpłaty tego rodzaju, w sytuacji gdy są one zwrotne, należy potraktować jak wyżej. W przypadku, gdy wpłaty te stanowią przychód, Spółka winna szczegółowo określić klasyfikację tego przychodu, np. czy jest forma odszkodowania, kara umowna itp. Tylko prawidłowe określenie rodzaju przychodu da podstawę do prawidłowego odniesienia tych czynności do unormowań wynikających z ustawy VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj