Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-51/04/DG/PN
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-51/04/DG/PN
Data
2004.06.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
leki
rejestry
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Stawka podatku VAT od dostawy i importu krwi, osocza , komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami.


Z dniem 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535), na podstawie przepisów przejściowych art. 175 w/w ustawy traci moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.). Jednocześnie tracą moc rozporządzenia wykonawcze wydane na podstawie delegacji zawartej w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

W związku z powyższym powołane przez Stronę Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16.12.2002 r. (Dz.U. Nr 216, poz. 1828) zmieniające rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, Nr 46, poz. 438 i Nr 155, poz. 1290), straciło obowiązującą moc. Na podstawie art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 poz. 79 zał. nr 3 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r., stosuje się od dnia 01.05.2004 r. stawkę podatku w wysokości 7% dla produktów leczniczych wpisanych do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym (ex 24.4). Natomiast zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlega dostawa (art. 43 ust. 1 pkt. 6 w/w) i import (art. 45 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy ) krwi , osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż jego przedsiębiorstwo prowadzi obrót lekami krwiopochodnymi, pochodzenia ludzkiego (Intraglobin f; pentaglobin; hepatect; cytotect; varitect; biseko; human albumin), które są wpisane do rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle powyższego i sytuacji przedstawionej w piśmie tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika, iż do produktów leczniczych wpisanych do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym (załącznik nr 3 poz. 79 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.), od dnia 01.05.2004 r. w/w produkty opodatkowane są stawką VAT w wysokości 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj