Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
US-06-DDz/415-10/04
z 11 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-06-DDz/415-10/04
Data
2004.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
emerytura
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Kiedy występuje zaliczka na podatek dochodowy z tytułu otrzymanej emerytury z zagranicy - ze Szwecji?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 28.07.2004r. ( wpłynęło dnia 29.07.2004r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie informuje:

Na podstawie art.3 ust.1 oraz 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Polskie przepisy podatkowe dokładnie określają tryb poboru podatku od emerytur i rent z zagranicy. Na podstawie art.35 ust.1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłaconych przez nie emerytur i rent. Ponadto zgodnie z art.35 ust.3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki, o których mowa w ust.1 pkt 1, 2, 4 i 7, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art.32 ust.1-1c, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Natomiast art. 44 ust.1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) stanowi, iż podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z emerytury i renty z zagranicy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust.3a. Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a , są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące , w których uzyskali ten dochód , w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni , a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którym kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-53). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art.22 ust.2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art.26 ust.1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu - art. 44 ust. 3a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska – art. 44 ust. 3e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w dniu 5 czerwca 1975r. zawarto umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku ( Dz. U. z 1977r. Nr 13, poz.51). Na podstawie art. 20 powołanej umowy międzynarodowej części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie , bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, mogą być opodatkowane w obydwu Umawiających się Państwach. Natomiast podatek zapłacony za granicą od dochodu z emerytury podlega zaliczeniu na poczet podatku należnego w Polsce zgodnie z art.22 w/w umowy.

Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że od emerytury pobrany został w Szwecji podatek dochodowy w wysokości 21,5%. Na podstawie polskiego prawa podatkowego zaliczka miesięczna na podatek dochodowy wynosi 19% - art.44 ust.3a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – art.44 ust.3e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, nie ciąży na Panu obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego 2004r. i składania deklaracji PIT-53. Wynika to z tego, że podatek dochodowy zapłacony w Szwecji jest wyższy od obliczonej zaliczki na podatek dochodowy w Polsce.

Natomiast w terminie do 30 kwietnia 2005r. jest Pan zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe za 2004r., w którym uwzględni Pan dochody z tytułu otrzymanej emerytury w Szwecji, odliczy zapłacony tam podatek dochodowy oraz wpłaci różnicę podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj