Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
USIII-443/63/2004
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII-443/63/2004
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
  1. Jak wystawić fakturę VAT na trasie Niemcy-Rosja, jakie stawki VAT-u są na poszczgólnych odcinkach przewozu np. Niemcy-Polska, Polska -Rosja (zleceniodawcą jest podmiot z Rosji ?
  2. Jak wystawić fakturę VAT na trasie Francja-Włochy na zlecenie spedycji francuskiej posiadającej NIP UE ?


Zgodnie z art. 83 ust. 3 w/w ustawy o podatku VAT przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się: przewóz towarów, przewóz osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami transportu towarów i osób. Za przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów w ramach transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 1) uważa się:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju (Polski) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (Polski),
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (Polski) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski), jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem przez transport międzynarodowy rozumie się zatem przewóz wykonywany częściowo w Polsce i częściowo poza krajem, a przedmiotową usługę traktuje się jako całość.

Usługi transportu międzynarodowego, stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku VAT podlegają opodatkowaniu według stawki 0% (z zastrzeżeniem art. 83 ust. 5 pkt 1).

Miejscem opodatkowania usług transportowych, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, jest co do zasady miejsce, w którym odbywa się transport z uwzględnieniem przebytych kilometrów.

Jeżeli chodzi o sposób wystawiania faktur VAT na trasie Niemcy-Rosja, to w Pana przypadku należność za transport na fakturze należy rozbić na kilka pozycji. Odcinek krajowy należy wykazać ze stawką 0%, natomiast odcinek wykonany poza terytorium Wspólnoty- bez VAT (po prostu bez żadnej stawki ani zwolnienia z VAT). Należałoby też na fakturze umieścić adnotację, że ów odcinek, zgodnie z zasadami art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu poza terytorium Wspólnoty. Ponadto część usługi będzie opodatkowana na terytorium Niemiec, wobec czego podatnik dokonujący przewozu winien sprawdzić, jakie obowiązują tam wymogi formalne związane z rozliczeniem VAT. Należy przy tym podkreślić, że w innych krajach UE usługi transportu międzynarodowego, na podstawie art. 15(13) VI dyrektywy, również podlegają opodatkowaniu stawką 0% lub są objęte zwolnieniem z prawem do pdliczenia VAT naliczonego.

Odnosząc się do Pana zapytania dotyczącego wystawienia faktury VAT na trasie Francja - Włochy na zlecenie spedycji francuskiej posiadającej NIP UE tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT obowiązek wystawiania faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej na terytorium tego państwa członkowskiego. W par. 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /DzU Nr 97, poz. 971/ określono, że przepisy par. 12 i par. 14-26 oraz par. 29 tego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art 106 ust 2 ustawy o VAT tzn. do ich faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i jeżeli dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej. Wystawiona w takich przypadkach faktura powinna zawierać dane określone w par. 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz należności wraz z podatkiem (par. 30 ust. 2).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj