Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-56-2/GW/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-56-2/GW/04
Data
2004.08.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawka
stawki podatku
usługi
usługi budowlane
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości dotyczące stawki podatku VAT na wykonywane przez niego roboty polegające na: 1)budowie chodników przy istniejących drogach powiatowych i wojewódzkich oraz przy istniejącej zabudowie budynkami mieszkalnymi i innymi np. sklepy, 2) wykonaniu nawierzchni drogowej asfaltowej z podbudowa tłuczniową, 3) wykonaniu kanalizacji deszczowej celem odprowadzenia wód powierzchniowych z nawierzchni drogowej.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 13 lipca 2004 r. (data doręczenia – dnia 13 lipca 2004 r.) M.............................................. zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Podatnik ma wątpliwości dotyczące stawki podatku VAT na wykonywane przez niego roboty polegające na:

  1. budowie chodników przy istniejących drogach powiatowych i wojewódzkich oraz przy istniejącej zabudowie budynkami mieszkalnymi i innymi np. sklepy,
  2. wykonaniu nawierzchni drogowej asfaltowej z podbudowa tłuczniową,
  3. wykonaniu kanalizacji deszczowej celem odprowadzenia wód powierzchniowych z nawierzchni drogowej.

Podatnik wskazuje, iż wszystkie wyżej wymienione roboty wykonywane są w granicach administracyjnych wsi.

Stanowisko podatnika:

Według podatnika zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 lipca 2007 r. stawkę 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W art. 146 ust 3 pkt. 2 ustawy wyjaśniono pojęcie infrastruktury, do której zalicza się w szczególności „drogi, dojścia i dojazdy”. W związku z powyższym zdaniem podatnika we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach zastosować należy stawkę 7%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do m.in.:

  1. robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem „obiekt budownictwa mieszkaniowego”, zgodnie z art.2 pkt. 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą” rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast pojęcie „infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu” obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Oznacza to, że roboty budowlano – montażowe oraz remonty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (w rozumieniu wyżej wskazanym), do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Zatem gdy usługa budowy chodników, wykonania nawierzchni drogowej asfaltowej z podbudową tłuczniową oraz wykonania kanalizacji deszczowej dotyczy drogi, która zaliczana jest do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, pod tym jednak warunkiem, że istnieje pomiędzy elementami tej infrastruktury, a obiektami budownictwa mieszkaniowego związek, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007 r., w wysokości 7%.

Natomiast jeżeli usługi budowy chodników, wykonania nawierzchni drogowej asfaltowej z podbudową tłuczniową oraz wykonania kanalizacji deszczowej dotyczy drogi, niebędącej elementem infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu w rozumieniu powołanych wyżej przepisów, czynność sprzedaży takiej usługi opodatkować należy stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Dodatkowo tut. organ uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podkreślić należy, że podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot może zwrócić się o zaklasyfikowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi oraz o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj