Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęczycy
I
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I - 415/ 10 /2004
Data
2004.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Łęczycy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
płatnik
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenia rzeczowe
zakład pracy
zaliczka na podatek
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w 2004 roku podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zapomogi wypłacane przez szkołę w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych do kwoty 2.280,00zł w danym roku podatkowym, po odpowiednim udokumentowaniu, wypłacane emerytom szkoły jak i pracownikom czynnym zawodowo? W przypadku gdy środki na wypłatę tych świadczeń pochodzą z funduszy budżetowych bądź zakładowego ZFŚS. Czy zwolnieniem objęto świadczenia rzeczowe dla emerytów szkoły bądź ekwiwalent w zamian tych świadczeń, jeżeli świadczenia te lub ekwiwalent w zamian tych świadczeń pochodził ze środków ZFŚS? Jako świadczenia rzeczowe płatnik wymienił np. zakup odzieży, lekarstw, opału.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy informuje, że:

1. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy– do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł.

Aby świadczenie rzeczowe korzystało ze zwolnienia muszą być spełnione łącznie następujące warunki:- świadczenie ma być świadczeniem rzeczowym lub ekwiwalentem w zamian tych świadczeń,- świadczenie ma otrzymać emeryt lub rencista,- w/w osoby otrzymują świadczenia w związku z istniejącym uprzednio stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy,- otrzymane świadczenie lub ekwiwalent nie przekroczą kwoty 2.280,00zł w roku podatkowym.

Ustawodawca nie dokonał w omawianym przepisie wyszczególnienia rodzajów świadczeń rzeczowych. Jednak za świadczenia rzeczowe należy uznać paczki światęczne zawierające np. artykuły spożywcze i przemysłowe, bilety do kina, karnety na basen. Natomiast nie można uznać za takie świadczenia zwrotu – na podstawie faktury przedstawionej przez byłego pracownika /emeryta/ - kwoty zapłaconej przez niego za produkty żywnościowe, leki, odzież czy opał. Ponadto, aby można było zastosować takie zwolnienie z uprzednio zawartego stosunku pracy (...) musiałoby wynikać, że pracodawca zobowiązuje się do ponoszenia świadczeń na rzecz obecnego lub byłego pracownika.

Zatem otrzymane przez emerytów lub rencistów szkoły, w związku z łączącym ich uprzednio zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy świadczenia rzeczowe na zakup odzieży, opału, lekarstw lub ekwiwalent w zamian tych świadczeń nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Odpowiadając na drugie pytanie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego są zapomogi wypłacane w przypadku indywidulanych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych , długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł.

Z treści tego artykułu nie wynika z jakiego źródła i komu mogą być wypłacane zapomogi. Dlatego też bez względu na źródło ich finansowania podlegają one zwolnieniu wtedy gdy ich otrzymanie jest uwarunkowane indywidulanymi zdarzeniami losowymi, klęską żywiołową, długotrwałą chorobą lub śmiercią.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj