Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US.I-1-415-51/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1-415-51/04
Data
2004.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
remont środków trwałych
remonty
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy zakupiona część składowa w postaci węża do pojazdu specjalnego WUKO do czyszczenia kanalizacji zwiększa wartość środka trwałego, czy należy ją traktować jako wydatek na bieżącą eksploatację pojazdu?


W odpowiedzi na pismo z dnia 29 lipca 2004 roku (data wpływu do US: 30 lipca 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku działając w oparciu o przepisy art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) - uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych za środki trwałe uznaje się poszczególne kompletne i zdatne do użytku w momencie przyjęcia do użytkowania maszyny, urządzenia, środki transportu, budynki, budowle oraz ich części składowe stanowiące odrębne nieruchomości itp. i inne przedmioty majątkowe przeznaczone do wykorzystania na własne potrzeby jednostki. Dany obiekt można zatem uznać za środek trwały jeżeli jest kompletny i zdatny do użytku zgodnie z jego przeznaczeniem. Stosownie do Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych obiektem może być zespół złożony z jednostki centralnej i podłączonych do niej fizycznie jednostek zewnętrznych.

W świetle powyższego jeżeli z konkretnych okoliczności faktycznych wynika, że podatnik nabył składnik majątku w postaci jednostki centralnej (pojazd specjalny WUKO) służący do czyszczenia kanalizacji, który może być użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem wyłącznie w przypadku jego połączenia w ramach zestawu z jednostką zewnętrzną (składową) w postaci węża - nie ma podstaw, aby każdy z tych składników z osobna mógł stanowić wydzieloną jednostkę stanowiącą środek trwały, ponieważ jedynie ich wzajemne skonfigurowanie czyni, że spełniona zostaje przesłanka ich kompletności i zdatności do użytku.

Aby natomiast ocenić prawidłowość dokonanych przez podatnika operacji, należy mieć na względzie przepisy art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z jego postanowieniem wartość początkową środka trwałego należy powiększyć o sumę wydatków na jego ulepszenie lub - o czym jest mowa w zapytaniu - o wydatki na nabycie części składowych (zewnętrznych, peryferyjnych), których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.

W związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, że stanowisko zaprezentowane w żądaniu z dnia 29 lipca 2004 roku jest nieprawidłowe i niezgodne z obowiązującymi przepisami w sprawie opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj