Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PP-443/57/04
z 6 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/57/04
Data
2004.08.06



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
prawo do odliczenia
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć podatek VAT z faktury za telefon zarejestrowany na firmę? Czy mogę i w jakiej wysokości odliczyć podatek VAT dotyczący wydatków związanych z eksploatacją lokalu wykorzystywanego na potrzeby działalności, znajdującego się w budynku mieszkalnym?


W związku z pismem z dnia 5 lipca 2004 r. (data wpływu: 06.07.2004 r.), informuje się uprzejmie, że:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego w zakresie w jakim, nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi m. innymi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 w.w ustawy). W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2) w.w. ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zatem jeżeli aparat telefoniczny wykorzystywany jest wyłącznie dla celów prowadzonej działalności, to podatek naliczony przy nabyciu usług telekomunikacyjnych można w całości odliczyć.

Natomiast w zakresie pozostałych wydatków związanych z eksploatacją lokalu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej (biuro) należy się kierować zasadami przyjętymi w tym zakresie w podatku dochodowym.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć każdy wydatek, który został poniesiony w celu uzyskania przychodów i nie jest z kosztów wyłączony na podstawie art. 23 ustawy.

Tym samym wydatki ponoszone przez podatnika związane z eksploatacją lokalu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, np. opłata za wodę, energię elektryczną, gaz itp. stanowią koszt uzyskania przychodu. W przypadku jeżeli tylko część nieruchomości jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, to do kosztów można zaliczyć tylko tę część wydatków, która przypada odpowiednio na pomieszczenia przeznaczone na działalność gospodarczą.

Kwestie dotyczące sposobu zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodu nie zostały uregulowane wprost w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy jednak zaznaczyć, że istotne znaczenie ma w tym przypadku linia przyjmowana w orzecznictwie, według której powszechny jest pogląd, iż w.w opłaty związane z zajmowanym lokalem stanowią koszty uzyskania przychodów w takim stosunku w jakim powierzchnia pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą pozostaje do ogólnej powierzchni budynku. Jednakże nie jest to jedyny sposób na rozgraniczenie wydatków przypadających na pomieszczenia wykorzystywane w działalności gospodarczej od pozostałych wydatków dotyczących lokali mieszkalnych w jednym budynku. Przyjmuje się tu zasadę, ze ciężar dowodu spoczywa na podatniku. To właśnie on ma obowiązek wykazania –wszelkimi środkami dowodowymi, iż poniesiony wydatek ma bezpośredni związek z działalnością gospodarczą i uzyskaniem przychodu. Zatem nie ma ustalonych generalnie zasad rozliczania wymienionych wydatków na część dotyczącą działalności gospodarczej i na część nie związaną z tą działalnością. Jeżeli zatem podatnik potrafi uprawdopodobnić prawidłowość metody proporcjonalnej rozliczenia wydatków, to sposób ten można uznać za właściwy.

W konsekwencji zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2, w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2) ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik podatku od towarów i usług, dokonujący sprzedaży wyłącznie opodatkowanej, może dokonać odliczenia podatku naliczonego od wydatków na wodę, energię elektryczną, gaz, naprawę klimatyzacji, w takiej części, w jakiej przysługiwało by mu prawo do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem odliczenia jest posiadanie faktury VAT wystawionej na podmiot dokonujący odliczenia oraz związek dokonanych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną tego podmiotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj