Interpretacja Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu
DFP-I/415-9/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DFP-I/415-9/04
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
nieruchomość budowlana
odsetki od kredytu
spółka cywilna


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokonywać rozliczenia amortyzacji od nabytej przez 3 - osobową spółkę cywilną nieruchomości po wystąpieniu jednego ze współników ze spółki ?W jaki sposób dokomnywać rozliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości po wystąpieniu jednego ze wspólników spółki ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 23.03.2004 dotyczące sposobu rozliczenia amortyzacji od nabytej przez trzyosobową spółkę cywilną nieruchomości ( budynku piekarni ) oraz sposobu rozliczenia odsetek od zaciągniętego przez spółkę trzyosobową kredytu na zakup nieruchomości po wystąpieniu ze spółki jednego ze wspólników wyjaśnia:

Podstawą działania spółki cywilnej w sensie ekonomicznym stanowi majątek spółki , będący współwłasnością łączną wszystkich wspólników . Każdy wspólnik ma w nim swój dział , jednakże w czasie trwania spółki wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.Konstrukcja taka powoduje , że majątek spółki cywilnej jest wspólną własnością wszystkich wspólników odrębną od majątków osobistych wspólników .

Z treści pisma przedłożonego przez wspólników oraz z doręczonego do urzędu aktu notarialnego wynika , iż 05 lutego 2002 roku wspólnicy spółki cywilnej nabyli prawo użytkowania wieczystego działki gruntu i prawo własności budynku opisane w § 1 aktu notarialnego , a kupna dokonali jako wspólnicy tej spółki.Dokonany zakup został potwierdzony stosownym zapisem w Księdze Wieczystej prowadzonej dla działki , że prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku na prawach wspólności łącznej nabyli - wspólnicy spółki cywilnej. Tym sposobem prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku stało się majątkiem spółki cywilnej .

Z dniem 31 stycznia 2004 roku ze spółki wystąpił jeden ze wspólników , ponieważ spółka była trzyosobowa , fakt wystąpienia jednego ze wspólników nie powoduje jej rozwiązania.Zgodnie z treścią art. 869 § 1 kodeksu cywilnego każdy wspólnik w drodze jednostronnego oświadczenia woli , może wystąpić ze spółki poprzez wypowiedzenie udziału na trzy miesiące przed zakończeniem roku obrachunkowego .W niniejszej sprawie termin wystąpienia jest inny , ale jako niekwestionowany przez strony , nie jest przedmiotem rozważań .

Zgodnie z treścią art. 871 §1 kodeksu cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy które wniósł do używania , oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki. Występującemu ze spółki wspólnikowi wypłaca się ponadto w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników , w jakiej uczestniczył on w zyskach spółki.

W przypadku zwrotu wspólnikowi rzeczy , które wniósł do spółki do używania oraz wkładu zastosowanie ma art. 21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000 r. Nr 14 176 z późn. zmian.), który zwalnia od podatku przychód w związku z tymi czynnościami. Nie dotyczy to jednak kwoty, którą wspólnik otrzymuje tytułem spłaty jego udziału w zyskach , która to kwota stanowi przychód należny podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Istotny natomiast dla sprawy jest fakt istnienia spółki cywilnej w obrocie gospodarczym w składzie dwuosobowym oraz , że majątek spółki stanowi nadal współwłasność łączną tej spółki.

W opiniowanej sprawie , wspólnicy zwrócili się z pytaniem o amortyzowanie nieruchomości w spółce . Z przedstawionych dokumentów wynika , że nieruchomość stanowi nadal współwłasność łączną w ramach majątku spółki , dla aktualnych dwóch wspólników .

Podsumowując stwierdzono , że prawo użytkowania wieczystego działki gruntu i prawo własności budynku nabyte przez spółkę cywilną na podstawie aktu notarialnego z dnia 05 lutego 2002 roku stanowi majątek spółki na prawach współwłasności łącznej dla dwóch obecnych wspólników . Amortyzacja nieruchomości i ponoszone koszty w postaci odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup stanowią w całości koszty działającej jako dwuosobowej spółki cywilnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj