Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-II-005/16/DJ/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PF-II-005/16/DJ/04
Data
2004.08.10



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
emerytura
nadpłata
podatek dochodowy od osób fizycznych
podwójne opodatkowanie


Pytanie podatnika
Dotyczy unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i majątku.


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia udzieloną przez Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich pismem z dnia 27 sierpnia 2003 r. Nr PO/415-17/03 informację o zakresie stosowania prawa, tj. przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm. ) gdyż stwierdza, iż jest ona nieprawidłowa.

Stosownie do art. 18 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku ( Dz. U. z 1990r. nr 38, poz. 216 ) emerytury i renty pochodzące z Umawiającego się Państwa i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
W myśl ustępu 2 tego przepisu emerytury pochodzące z Umawiającego się Państwa i wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie mogą być także opodatkowane w tym Państwie, z którego pochodzą i zgodnie z prawem tego Państwa. Jednakże w przypadku okresowych wypłat emerytalnych podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć kwoty niższej spośród następujących kwot :
a) 15 % kwoty należności brutto oraz
b} stawki odpowiadającej kwocie podatku, do którego zapłaty odbiorca należności byłby zobowiązany za dany rok od całości otrzymanych w danym roku okresowych wypłat emerytalnych, w przypadku gdyby odbiorca posiadał miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którego pochodzi należność.

Z przepisu art. 23 ust. 1 powołanej umowy wnika, iż w przypadku Polski podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:
jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który - zgodnie z postanowieniami niniejszej ustawy - może być opodatkowany w Kanadzie, to Polska zezwoli - z uwzględnieniem postanowień litery b) - na zwolnienie takiego dochodu lub majątku od opodatkowania, z tym jednak, że przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosuje tę stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania.
Mając na względzie ustalony stan faktyczny, przytoczone postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz przepis art. 21 ust. 1 pkt 33 ) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - obowiązujący do 31 grudnia 2003 r. - stwierdzić należy, że otrzymywana przez Pana emerytura z Kanady korzystała w Polsce w 2003r. ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast w sytuacji, gdy oprócz emerytury otrzymywanej z Kanady uzyskuje Pan w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to obliczając podatek dochodowy za danym rok podatkowy należy zastosować tzw. metodę wyłączenia z progresją określoną przepisem art. 27 ust. 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zaś jak błędnie wskazał organ podatkowy pierwszej instancji przepis art. 27 ust. 9 tej ustawy. W myśl tego uregulowania - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33, podatek dochodowy określa się w następujący sposób :
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Jeśli, biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, dochód otrzymany przez Pana z Kanady z tytułu emerytury został nieprawidłowo rozliczony w zeznaniu rocznym, to zgodnie z art. 75 § 2 pkt 1 lita ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) przysługuje Panu prawo złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Zgodnie z art. 79 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa - w przypadku gdy nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania - po upływie 5 lat od dnia złożenia zeznania.
Stosownie natomiast do art. 80 § 1 Ordynacji podatkowej prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj